Dam Zuchowski Dam Zuchowski
108
BLOG

O Sytuacji w Papui Zachodniej i Sprawie Jakóba Skrzypskiego

Dam Zuchowski Dam Zuchowski Polityka Obserwuj notkę 0

RAFAŁ SZYMBORSKI MÓWI O SYTUACJI W PAPUI ZACHODNIEJ I SPRAWIE JAKÓBA SKRZYPSKIEGO

Rafał Szymborski, reprezentujący Free West Papua Campaign Poland opowiada o historii i tle okupacji Papui Zachodniej w przededniu 60. rocznicy przejęcia kontroli nad Papuą Zachodnią przez administrację Indonezji. 1 maja 1963 roku UNTEA (Tymczasowa Władza Wykonawcza ONZ) po niespełna 9-miesięcznej obecności w regionie, dokonała pośredniego transferu Papui Zachodniej z rąk holenderskich do indonezyjskich, pomimo prerogatyw dekolonizacyjnych przysługujących Papui Zachodniej.

Nagranie uwiecznione zostało 18 kwietnia 2023 roku, synchronicznie z działaniami prowadzonymi przez Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP).

W nagraniu zwrócono również uwagę na obywatela Polski, Jakóba Skrzypskiego. Skrzypski, wciąż bezpodstawnie przetrzymywany jest w indonezyjskim więzieniu Abepura. Obywatel Polski, będący de facto więźniem politycznym, od blisko 5 lat pozostaje pozbawiony wolności. Nagranie zostało uwiecznione podczas spotkania i rozmów z polskim podróżnikiem, Maciejem Suską.

Rafał Szymborski podsumowując spotkanie napisał:

"W dniu wczorajszym (18.04.2023) miałem zaszczyt gościć podróżnika - Macieja Suskę. Poznaliśmy się na demonstracji pod Ambasadą Zjednoczonej Republiki Indonezji (12.08.2022). Maciej odwiedził takie kraje jak Erytrea, Iran, nie obcy mu jest Górski Karabach, Tajlandia ani Grenlandia. Spotkanie stało się znakomitą okazją do rozmowy o wielu zapalnych regionach świata, przede wszystkim o Papui Zachodniej. Wspólna fotografia jest tego potwierdzeniem i wyrazem solidarności, dla uciśnionego melanezyjskiego ludu".

STRONY O JAKÓBIE SKRZYPSKIM

Wolność dla Jakuba Skrzypskiego. Demonstracja pod Ambasadą Indonezji

https://www.facebook.com/profile.php?id=100067053321727

Grupa Wsparcia Jakóba Skrzypskiego

https://www.youtube.com/@grupawsparciajakobaskrzyps9746/videos

FREE WEST PAPUA CAMPAIGN POLAND

https://www.facebook.com/fwpcpoland

https://fwpcpoland.wordpress.com/

https://www.youtube.com/@freewestpapuacampaignpolan3486/videos

STRONA MACIEJA SUSKI

https://maciejsuska427.wordpress.com/about/

Publikacje z zakresu: praw człowieka, etyki, praw ludności tubylczej, historii, filozofii, społeczeństwa, przyrody, enwironmentalizmu, polityki, astronomii, demokracji, komentarze do wydarzeń. Artykuły mojego autorstwa ukazywały się między innymi na: wolnemedia.net; krewpapuasow.wordpress.com, amazonicas.wordpress.com i ithink.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka