Sledzinski Sledzinski
109
BLOG

KOD i idea demokracji internetowej

Sledzinski Sledzinski Polityka Obserwuj notkę 5

Bardzo interesująco rozwija się idea tworzenia prawa drogą demokracji internetowej. Polega ona na utworzeniu zespoołu inicjującego, który tworzy kanwę przyszłego dokumentu.

Blogowanie poprzez internet ma tę dobrą cechę, że z tekstem prooiniwanego aktu prawnego  może zapoznać się każdy i każdy może wnieść tam coś od siebie. Ważne, że system starannie rejestruje wszystkie uwagi i propozycje oraz nadaje im numer w sposób jednoznaczny, dzięki czemu każda poprawka jest rozpoznawalna i nikt nie może sobie jej przywłaszczyć.

Komitet inicjatywny może też czuwać nad składanymi propozycjami, aby zbyt daleko nie odpłynąć od wątku głównego. Po określonym czasie medodą "kopiuj-wklej" tekst główny można przedstawić jako wypadkową zgłoszonych uwag  i poprawek. Tak opracowany tekst końcowy można oddać pod głosowanie wszystkim zainteresowanym tym tematem. Ta idea wykorzystania zwykłego blogowania pozwala już na zrealizowanie czegoś na wzór pracy w komisjach sejmowych z tym, że w temacie mogą wypowiadać się już bezpośrednio sami obywatele.

Myślę, że w ten sposób zaczyna kiełkować nowy model demokracji - internetowej - i jest on o tyle lepszy od sposobu tworzenia orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny -  że nie ma on posmaku sensacji, ani też, że niby coś jest ukrywane. Takie właśnie sugestie pojawiają się w sprawie tworzenia przez skład 15 sędziów TK pozakuluarowych zmian w sprawie uzasadnienia wątpliwości co do sposobu postrzegania roli Trybunału Konstytucyjnego w elektronicznej społecznosci wymiany informacji.

Ważne, że każdy Obywatel może osobiście śledzić przebieg dyskusji i może również jako pełnoprawny członek gremium stanowiącego osobiście wpływać na sprawność systemu zarzadzania państwem  i kierowania interesami poszczególnych obywateli. Przy pełnym wykorzystaniu internetu do realizacji państwa prawa nie powinno już być podejrzeń, że ktoś usiłuje "dodawać lub usuwać przecinki" w sposób tajemny i poza kontrolą społeczeństwa.

Myślę, że już posiadamy narzędzia to realizacji demokracji bezpośredniej. Warto nad tym zastanowić się i... zacząć realizować...

 

 

Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka