3 obserwujących
15 notek
4209 odsłon
  60   0

Czy prawica powinna zacisnąć zęby i zagłosować na Trzaskowskiego?

Pod odpadnięciu w I turze wyłonionego w konfederacyjnych prawyborach Krzysztofa Bosaka (a także prawicowych kandydatów spoza Konfederacji), są trzy możliwości
 - zostać w domu (lub oddać głos nieważny)
 - zagłosować na Andrzeja Dudę
 - zagłosować na Rafała Trzaskowskiego.
Zbędnych rozterek nie mają ci, którzy uważają któregoś z tej pary za dobrego kandydata, więc nie muszą czytać dalej. Problem dotyka tych, którzy obu uważają za złych kandydatów. Jakie można przyjąć kryteria wyboru:
 - pójście za wskazaniem osoby uznawanej za autorytet
 - wybór wg tożsamościowych stereotypów
 - przewidywana ocena szkód (de facto mniejszego zła)
 - wybór taktyczny z uwagi na dalszy rozwój sytuacji politycznej
 - rozliczenie przeszłych dokonań rządów PiSu i prezydentury Andrzeja Dudy.

Wujkowie Dobre Rady

Uważam, że obywatel powinien decydować samodzielnie. Należy być świadomym własnych ograniczeń w postrzeganiu rzeczywistości i warto wysłuchać zdania innych osób. Jednak decydować powinna jakość argumentów, a nie to, kto je wypowiada.
W każdym razie na rolę zawiadowcy nie zdecydowała się Rada Liderów Konfederacja pisząc w oświadczeniu W drugiej turze wyborów prezydenckich Konfederacja zachęca swoich sympatyków do głosowania zgodnego z własnym sumieniem i rozumem.

Część jak JKM otwarcie mówi, że nie pójdzie głosować w II turze. Inni mówią o wyborze między dżumą a cholerą, ale trzymają się wewnętrznych ustaleń. Zaskakuje Stanisław Michalkiewicz namawiający do demonstracyjnego oddania głosu nieważnego, ponieważ wcześniej taktycznie wspierał PiS jako siłę rozbijającą stary układ.
Przy tym trzeba zauważyć, że ze strony „maszerujących” padają wskazania na Andrzeja Dudę. Damian Kita ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wziął udział w „oddolnej akcji patriotów” #MimowszystkoDuda.  Również wypowiedzi szefa Rot MN Robert Bąkiewicza nie pozostawiają wątpliwości. Maszerujący mają złe doświadczenia z działaniami policji oraz prowokacjami podczas Marszu Niepodległości. Przy nieznanym kierunku politycznego dryfu Rot MN warto odnotować, że Konfederacja zakłada Kluby.

Generalnie więcej postaci występujących po prawej strony wybiera Dudę. W ostatniej chwili zrobił to dr Bawer Aondo-Akaa (niepełnosprawny działacz antyaborcyjny) oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (znany ze starań o upamiętnienie ludobójstwo wołyńskie, ale też walki z lawendową mafią). Jeśli ktoś potrzebuje dłuższej listy osób okołoprawicowych to niedawno pojawił się  https://wpolityce.pl/polityka/508365-apel-wyborczy-srodowisk-niepodleglosciowych-i-narodowych    Apel wyborczy środowisk niepodległościowych, narodowych i chrześcijańskich: Obóz patriotyczny musi zjednoczyć siły przy prezydencie, który pod cytatem z Dmowskiego zawiera wezwanie do głosowania na piłsudczyznę. Wśród sygnatariuszy można znaleźć paru ludzi, którzy od dawna pracują nad tym, aby pod szyldem endeckim sprzedawać tradycję romantyczno-piłsudczykowską. Warto zapamiętać „autorytety” prawicy, które obstawiają środowiska narodowe, konserwatywne i wolnościowe, by przed wyborami krzyknąć „pogadaliście chłopcy o ideach, to teraz karnie marsz głosować jak prezes Kaczyński rozkaże”. Od aktualnych decyzji wyborczych gorsze jest sprowadzanie przez tych ludzi idei narodowej na manowce sfery symbolicznej: marsze, ordery, obchody, państwowy instytut.

Z kolei publicyści z bliskich mi po linii endeckiego realizmu „Myśl Polska” i konserwatyzm.pl sugerują absencję wyborczą lub głosowanie na Trzaskowskiego. Argumenty odnoszą się do kwestii praworządności i patologii niekontrolowanej władzy nomenklaturowej.

Wybór tożsamościowy 

Dlaczego duopol PO-PiS jest tak trwały? D. Tusk i J. Kaczyński może są wybitnymi graczami na polskiej scenie, ale zasadniczo formacje operują dość prymitywnym przekazem. Sukces formuły dupolu wziął się z tego, że propagandowe przekazy wpasowały się w dwa powszechne rodzaje autoidentyfikacji Polaków: jako postępowych Europejczyków i polskich patriotów. Wytworzono mechanizm psychologiczny, że jest się lepszym od tych „drugich”, rzecz jasna, po udowodnieniu swojej przynależności do właściwej grupy.  Paradoks polega na tym, że obie strony nie za bardzo mają okazję praktycznie wyrazić swoją tożsamość poza wyborem kanału telewizyjnego i władzy politycznej.

Stanisław Michalkiewicz w tekście http://michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4735 Trzecie wyjście z 10 lipca 2020 wyjaśnia mechanizm szantażu moralnego.

 Więc teraz obydwaj kandydaci walczą o głosy, przy czym można zauważyć dwa odmienne sposoby. Pan Trzaskowski zachwala swoją „nowoczesność”, podczas gdy pan prezydent Duda – swój patriotyzm. Sprzyja to moralnemu szantażowi z jednej i z drugiej strony; kto odmawia poparcia panu Trzaskowskiemu, jest zapyziałym ćwokiem, kto wie, czy nie faszystą, którego ludzie przyzwoici powinni się wstydzić, a kto ma wątpliwości, czy poprzeć pana prezydenta Dudę, ten jest zdrajcą polskiego narodu, niegodnym, by nosiła go prastara polska ziemia. Taki szantaż moralny jest niezwykle skuteczny i w jednym i w drugim przypadku. Snobujący się na „nowoczesność” i „europejskość” absolwenci wyższych szkół gotowania na gazie i pierwszomajowych akademii, jak ognia boją się zdekonspirowania, że są tylko snobami (snob, to wyraz pochodzący ze zbitki dwóch łacińskich słów: sine nobilitate, to znaczy – bez szlachetności), więc dla nowoczesności zrobią wszystko. Z kolei patrioci jak ognia boją się oskarżenia o zdradę ze strony samozwańczych rewidentów cnoty i gotowi są na wszystko, byle tylko nie narazić się płomiennym dzierżawcom monopolu na patriotyzm. W tej sytuacji jedni i drudzy mają dwa wyjścia; zacisnąć zęby głosować albo na jednego, albo na drugiego, wybierając w ten sposób między dżumą a tyfusem.

Problem polega na tym, że wybór tożsamościowy pomaga poprawić sobie samopoczucie, ale niekoniecznie zmienia rzeczywistość. Przykładowo niezależnie od stosowanej na użytek wewnętrzny patriotycznej czy europejskiej retoryki siedzimy w Unii Europejskiej i wdrażamy unijne prawo. Należy odłożyć emocje na bok i oddzielić propagandę od rzeczywistości.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale