0 obserwujących
63 notki
19k odsłon
  66   0

Sankcje

image

© Służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej

30 marca 2022 r. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zwrócili uwagę na kontrproduktywność nielegalnych jednostronnych sankcji wobec strony rosyjskiej.Wcześniej zastępca stałego przedstawiciela Chin przy ONZ Dai Bing powiedział, że sankcje poważnie wpłynęły na światowe rynki finansowe i spowodują nowe problemy humanitarne. Długo nie trwało i 31 marca 2022 r. Rada Praw Człowieka ONZ  na 49. sesji w Genewie wezwała państwa do zaprzestania przyjmowania jednostronnych sankcji, potępiając ich stosowanie jako środka nacisku politycznego i gospodarczego.

Za rezolucją głosowało 27 z 47 krajów, w tym Rosja, Chiny i Indie, 14 państw, w tym USA, UE, Wielka Brytania i Ukraina, sprzeciwiło się, a sześć delegacji wstrzymało się od głosu.

W rezolucji stwierdza się, że Rada Praw Człowieka zdecydowanie potępia ciągłe jednostronne stosowanie sankcji przez „pewne władze” „jako środek nacisku, w tym nacisku politycznego i gospodarczego”, aby uniemożliwić krajom korzystanie z „prawa do swobodnego i niezależnego podejmowania decyzji”.

Rada „wzywa wszystkie państwa do zaprzestania przyjmowania, utrzymywania lub wdrażania” „jednostronnych środków przymusu” niezgodnych z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych, w tym środków „o skutkach eksterytorialnych, które stwarzają przeszkody w stosunkach handlowych”.

Rezolucja stwierdza, że ​​istniejące jednostronne sankcje muszą zostać zniesione, ponieważ są sprzeczne z Kartą Narodów Zjednoczonych.

01.04.2022 r. Kurs dolara podczas handlu na moskiewskiej giełdzie spadł poniżej 81 rubli po raz pierwszy od 23 lutego.


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale