Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner
136
BLOG

Szlak Bursztynowy

Elżbieta Hibner Elżbieta Hibner Rozmaitości Obserwuj notkę 0

W ostatni weekend obchodziliśmy w Łódzkiem IV Święto Bursztynu. Taką wiadomość można przyjąć z uzasadnionym zdumieniem. Łódzkie kompletnie nie kojarzy się z morzem, skąd pochodzi bursztyn, nie ma też w nim gór, ni pojezierza. Można powiedzieć pustynia turystyczna. Biała plama. To pewnie przyczyna, dla której kreatywna część populacji Łódzkiego wykazuje upór i determinację by dowodzić, wbrew obiegowej opinii, że mamy w regionie takie zasoby, które mogą stanowić niebanalną atrakcję turystyczną.

           Jak dowodzą wykopaliska archeologiczne, wzdłuż Warty przebiegały ważne starożytne szlaki handlowe, które zasilały cesarstwo rzymskie w towary pochodzące z północy i wschodu. Bursztyn był wówczas bardzo atrakcyjnym surowcem, „bałtyckim złotem”, służącym do produkcji wykwintnej biżuterii i zdobień przedmiotów codziennego użytku.

           W ten oto sposób, wyniki badań naukowych w połączeniu z lokalną, twórczą inicjatywą przyczyniają się do tworzenia szans rozwoju dla kawałka pięknej ziemi wieluńskiej. Dzięki inicjatywie władz lokalnych, głównie w osobie pana Janusza Antczaka – wicestarosty wieluńskiego, powstał bardzo interesujący projekt wsparcia i wzmocnienia jednego z ważniejszych europejskich szlaków kulturowych – Szlaku Bursztynowego.

           Projekt zyskał uznanie władz regionalnych i znalazł się na liście projektów kluczowych dla rozwoju Łódzkiego. Współfinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ze środków UE przynosi sporo korzyści. Poza poprawą stanu technicznego dróg lokalnych i ścieżek rowerowych rodzi się szansa na konserwację licznych zabytków, w tym 17 drewnianych zabytkowych kościółków położonych w małych miejscowościach, leżących w otoczeniu wytyczonego szlaku. Pracami konserwatorskimi zostaną objęte między innymi budowle w Popowicach, Kadłubie, Łyskorni, Skomlinie, Mokrsku i wielu innych miejscowościach, które od lat czekały na wydobycie z zapomnienia.

           Na koniec warto przypomnieć, że zaangażowania środowiska lokalnego, obywateli aktywnie i ambitnie wspierających rozwój swojego miejsca na ziemi, to czynnik decydujący o jakości życia i poziomie kultury w regionie. Dla Łódzkiego - Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy – to nie dający się przecenić przykład instytucji przyczyniającej się do rozkwitu społeczeństwa obywatelskiego.

Doktor nauk technicznych, absolwentka Politechniki Łódzkiej. Była Wiceprezydent Miasta Łodzi, była doradca Prezesa Rady Ministrów, była szefowa Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, a następnie w Ministerstwie Finansów. Obecnie jest członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego oraz ekspertem Centrum im. Mirosława Dzielskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości