Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Największe atrakcje turystyczne Cypru i Wysp Kanaryjskich

Redakcja Redakcja Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Wakacje na wyspie nie muszą polegać wyłącznie na leżeniu na plaży, choć oczywiście mogą, jeśli ktoś ma na to chęć. Dla tych, którzy uwielbiają zwiedzać, przygotowaliśmy krótką ściągę dotyczącą największych atrakcji na Cyprze i Wyspach Kanaryjskich.

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie łączy wspólny archipelag, dzieli ocean i cała reszta. Ich największy urok polega na różnorodności. Każda jest inna, ma własny charakter, mikroklimat i atrakcje. Wniosek jest prosty. Kto chce powiedzieć, że był na Kanarach, musi odwiedzić je wszystkie. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych i najpiękniejszych. Wyspy Kanaryjskie polecają się na wakacje 2024 z Tui. Czekają hotele all inclusive i bajeczna pogoda. Tak, to łączy wszystkie wyspy – jest ciepło, ale nie gorąco, można tu odpoczywać przez cały rok.

Teneryfa

Teneryfa znana jest głównie z czarnych powulkanicznych plaż i bardzo dużej gościnności. Nie może być inaczej, bo wyspę rocznie odwiedza około miliona turystów. Jednak Teneryfa to nie tylko plaże, wyspa skrywa kilka innych atrakcji.

Los Gigantes

Pod tą tajemniczą nazwą kryją się klify, ale nie byle jakie. Miejscami mają nawet 600 km wysokości. Można się nią delektować od strony lądu lub morza, o ile podpłynie się statkiem. W tym miejscu nie ma plaży, co tłumaczy, czemu właśnie tu chętnie podpływają delfiny. Jest dość spokojnie.

Masca

Nieduża wioska i wąwóz o tej samej nazwie. Klimat Teneryfy, jakiego próżno szukać na wybrzeżu. Nie brak osób, które twierdzą, że to właśnie tu można oglądać najbardziej malownicze zachody słońca.

Siam Park – park wodny ze standardowymi atrakcjami, największy w Europie

Loro Park – połączenie ogrodu botanicznego i zoologicznego. Największą atrakcją są pokazy tresowanych delfinów.

Gran Canaria

Wyspa pełna roślinności endemicznej i kontrastów. Lubiana za bajeczne plaże, komfortowe hotele i atmosferę wiecznych wakacji. Plaże są tu rzeczywiście piękne, ale warto je na chwilę opuścić, by zwiedzić inne, równie wspaniałe miejsca.

Maspalomas

Rezerwat wydm Maspalomas to pustynia w pigułce. 400 hektarów piachu i roślinności robiącej wrażenie mini oaz. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć ptaki i jaszczurki.

Dolina Tysiąca Palm

Bardzo kontrastowe miejsce w stosunku do Maspalomas. W dolinie faktycznie jest mnóstwo palm, ale nie tylko. Wszak Gran Canaria słynie z endemicznej roślinności. Wizyta w dolinie to gratka dla botaników, zarówno amatorów, jak i naukowców.

Obserwatorium Astronomiczne Temisas

Większość atrakcji na wyspie wymaga dnia, by w pełni docenić ich piękno. Z obserwatorium jest inaczej, tu trzeba przyjść w nocy. Nie będzie to bardzo trudne, bo dzień na Gran Canarii zaczyna się dość późno. Kto jest przyzwyczajony do pobudki o szóstej rano, ten na pewno obejrzy w obserwatorium gwiazdy nad Atlantykiem.

Fuerteventura

Cechą charakterystyczną Fuerteventury są stale wiejące wiatry i krajobraz powulkaniczny. W zasadzie wyspa zasługuje na nazwanie jej pustynną, co z radością wykorzystują miłośnicy off road. Wiatry natomiast są magnesem dla kitesurferów. Jednak na wyspie jest też kilka atrakcji dla osób, które nie planują aktywnych wakacji na Wyspach Kanaryjskich.

Oasis Park

Bardzo duży i rozległy ogród zoologiczny słynący między innymi z zapobiegania wyginięciem zagrożonych gatunków. Można tu spędzić cały dzień i nie mieć dość. W Oasis Park znajduje się także ogród botaniczny, którego wizytówką są kaktusy.

Betancuria

Betancuria to niewielkie miasteczko położone w centralnej części wyspy, dawna stolica Fuerteventury. Atrakcją jest tu ciekawa zabudowa, małe sklepiki z oryginalnym wyspiarskim rękodziełem, muzeum archeologiczno- etnograficzne. Obowiązkowy punkt programu dla osób rozsmakowanych w historii.

Casa de los Coroneles

Najbardziej reprezentacyjny budynek na wyspie. Chociaż parterowy, nosi miano pałacu. Można go zwiedzać za niedużą opłatą.

La Gomera

La Gomera najbardziej znana jest z tego, że… jest mało znana. Wyspa nie jest bardzo popularna, przybywa tu stosunkowo niewielu turystów. Kto się skusi, ten poczuje się jak tubylec, bo nie ma tu typowo turystycznych rozrywek, co nie znaczy, że brakuje hoteli i restauracji. Szukając ofert wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie last minute, na pewno warto bacznie przyjrzeć się La Gomerze i jej atrakcjom.

Punkt widokowy Mirador de Abrante

La Gomera jest bardzo górzysta, więc obecność punktów widokowych nie dziwi. Ten jednak jest wyjątkowy dzięki… przezroczystej podłodze. Tu naprawdę można się poczuć wolnym niczym ptak. O ile oczywiście ma się odwagę spojrzenia w dół, bo wrażenie jest niesamowite.

Park Narodowy Garajonay

Może dziś trudno w to uwierzyć, ale niegdyś Wyspy Kanaryjskie porastały lasy deszczowe. Park Narodowy Garajonay to ostatni dowód ich istnienia. Roślinność jest tu wyjątkowo bujna, a przez konary drzew ciężko zobaczyć niebo. W parku są wyznaczone szlaki piesze, mimo wrażenia dżungli nie da się tu zabłądzić.

Wycieczka łodzią i obserwacja delfinów

W wodach okalających La Gomerę żyje bardzo dużo delfinów i niemal każda wycieczka łodzią kończy się spotkaniem z tymi sympatycznymi ssakami morskimi. Gwarancji oczywiście nie ma, ale zawsze warto próbować. Najlepiej wiosną.

Lanzarote

Lanzarote to wyspa, do której najlepiej pasuje słowo: „elegancka”. To dobry wybór dla wszystkich, którzy nie mogą się zdecydować, która z Wysp Kanaryjskich jest warta zobaczenia. Wiadomo, że każda, ale od czegoś trzeba zacząć. Lanzarote oferuje gościnność Teneryfy i spokojny charakter La Gomery i krajobrazy godne Fuerteventury.

Park Narodowy Timanfaya

Niezwykłe miejsce, bo… pustynne. Lanzarote jest wyspą powulkaniczną i w Timanfaya widać to bardzo wyraźnie. W zasadzie można się poczuć jak na księżycu lub Marsie. Nakręcono tu między innymi sceny do filmu: „Milion lat przed naszą erą”.

Teguise

Teguise to dawna stolica Lanzarote, którą warto odwiedzić w… niedzielę. To wówczas miasteczko zamienia się w lokalny targ, na ulicach stają stragany, a kupić można praktycznie wszystko, począwszy od rękodzieła, skończywszy na miejscowych przysmakach.

Haria

Nieduża wioska położona w centralnej części wyspy, z białą zabudową i bujną, zieloną roślinnością. Warto tu odwiedzić Casa de César Manrique, rezydencję znanego artysty, po którym zostało wiele niezwykłych pamiątek, jak choćby bąbelkowe krzesła.

Cypr

Cypr skrywa zdecydowanie więcej atrakcji, szczególnie tych o znaczeniu historycznym, i trudno będzie je wszystkie wymienić. Na pewno osoby, które wybierają się na luksusowe wakacje all inclusive na Cypr w 2024 roku, nie będą się tam nudzić. W ofercie Tui można znaleźć także wyjazdy na Cypr last minute, ale lepiej się spieszyć – znikają bardzo szybko.

Park Archeologiczny w Pafos

Obowiązkowy punkt programu w czasie wizyty na Cyprze Południowym. Park Archeologiczny to miejsce, w którym stale są prowadzone wykopaliska, a archeolodzy odnaleźli artefakty z różnych epok. Największą atrakcją tutaj są mozaiki podłogowe.

Grobowce królewskie

Leżą niedaleko Parku Archeologicznego i z całą pewnością nie pochowano tam żadnego króla. Przymiotnik pochodzi od ich wielkości i stopnia okazałości. Nie są bardzo duże, ale na pewno warte zobaczenia. Latem można to potraktować jako sposób na chwilowe ochłodzenie się, bo na Cyprze – w przeciwieństwie do Wysp Kanaryjskich – upały w wakacje są codziennością.

Góry Troodos

Lata są tu suche i gorące, zimy zaś mroźne i śnieżne. Tak, nawet na Cyprze da się jeździć na nartach. Góry Troodos to dużo wiosek, w których panuje tradycyjne rolnictwo, bogactwo roślin i zwierząt. Kryje się tu też sporo klasztorów. To trochę inny Cypr, niż można zobaczyć na wybrzeżu. W górach Troodos znajduje się największy na wyspie wodospad – Millomeris.

Oczywiście Cypr to też mniej lub bardziej znane plaże, ogrody zoologiczne i aquaparki. Tak naprawdę wypadałoby tu przyjechać na wakacje last minute co najmniej na miesiąc, by spokojnie wszystko zobaczyć.


Komentarze