5 obserwujących
176 notek
83k odsłony
  1274   0

Awantura o Izbę Pamięci Kuklińskiego. Gdzie leży prawda?

Dyrektor zamykanego Muzeum alarmuje na falach Radia Maryja, a prawicowi blogerzy, dziennikarze i politycy prześcigają się w oskarżeniach władz miasta o zamach na pamięć o naszych bohaterach walczących o wolną Polskę.
 
Kuklinski_legitimation.jpg
 
Ostatnia legitymacja wojskowa płk. Ryszarda Kuklińskiego
 
Pod koniec listopada prof. Józef Szaniawski, dyrektor Muzeum płk. Ryszarda Kuklińskiego zaalarmował słuchaczy Radia Maryja występując na falach radiowych tej stacji. Dyrektor poinformował, że Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o likwidacji Muzeum znajdującego się w jednym z należących do Warszawy lokali na Starym Mieście. Placówka ma ponoć zostać zamknięta jeszcze przed wizytą prezydenta Miedwiediewa.
 
"Nasz Dziennik" w artykule "Muzeum płk. Kuklińskiego do likwidacji" znajdującym się w wydaniu weekendowym (4-5 grudnia) przytacza słowa posła Antoniego Macierewicza, który uważa, że jest to "dążenie do zacierania śladów po naszych wysiłkach niepodległościowych". Artykuł nie zawiera argumentacji Miasta w tej sprawie.
 
Udało nam się dotrzeć do dokumentu, który dość precyzyjnie informuje o przyczynach likwidacji placówki muzealnej. Według Miasta w dniu 21.12.2004 roku została podpisana umowa najmu lokalu o powierzchni 103,82 m2 znajdującego się przy ul. Kanoniej 20/22 z Józefem Szaniawskim - osobą fizyczną. Lokal miał zostać przeznaczony na Izbę Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Stawkę czynszu określono na 3,5 zł/m2 + VAT. Dodatkowo Miasto przeprowadziło generalny remont lokalu. Koszt prac remontowych wyceniono na 130 tysięcy złotych.
 
Po upływie lat Miasto zwróciło uwagę na nieadekwatność stawki czynszowej w stosunku do obowiązujących aktualnie przepisów. Z dokumentu Urzędu Miasta - do którego dotarliśmy - wynika jednoznacznie, że "najemc został zaproszony do renegocjacji stawki, de facto w celu ustalenia minimalnej stawki 12,00 zł/m2. Jest to najniższa przewidziana przepisami prawa miejscowego stawka dla określonych podmiotów i organizacji społecznych prowadzących działalność o charakterze kulturalnym".
 
Miasto twierdzi, że Najemca nie zgodził się na zaproponowaną nową stawkę czynszową. Ponadto urzędnicy przeprowadzić mieli wielokrotnie kontrolę za pośrednictwem pracowników ADK-4. Wynikać z nich miało, że wynajęty lokal mający pełnić funkcję muzeum jest otwarty tylko 1-2 razy w miesiącu o różnych porach dnia i to dopiero po uprzednim umówieniu się telefonicznym. W związku z powyższym Zarząd Dzielnicy Śródmieście podjął uchwałę o wypowiedzeniu umowy najmu z zachowaniem okresu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 28.02.2011 roku.

więcej

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale