Chodzi oczywiście o słynny Świat Dysku /Discworld/, któremu Terry Pratchett poświęcił 36 powieści i trzy części popularno-naukowej książki "Nauka Świata Dysku", napisanej wspólnie z Ianem Stewartem i Jackiem Cohenem /w sierpniu napisałam o niej notkę "Nauka Świata Dysku"/. W przygotowaniu sa jeszcze trzy dzieła, ale nie wiadomo, czy autor zdoła je ukończyć, bo w 2007 r. zapadł na chorobę Alzheimera.
Koncepcja świata w kształcie dysku pojawiła się po raz pierwszy w powieści Pratchetta "Warstwy" /"Strata",1981 , drugie polskie wydanie p.t. "Dysk"/. Była to dość typowa historia science-fiction, w której dyskokształtny świat powstał jako sztuczny wytwór pradawnej kosmicznej cywilizacji. Świat Dysku, w swojej obecnej baśniowej postaci pojawił sie w roku 1983 w powieści "Kolor Magii" Jak powszechnie wiadomo, jest to ogromny dysk, spoczywający na grzbietach czterech słoni, które z kolei stoja na skorupie gigantycznego żółwia płynącego poprzez Kosmos /ta konstrukcja pochodzi z mitologii hinduskiej/.
Dysk ten zaludnia mnóstwo przeróżnych istot, pochodzących z rozmaitych baśni i podań. Oprócz oczywiście ludzi, mamy tam krasnoludy, trolle,elfy,golemy,wilkołaki,wampiry,gnomy, gargulce i wiele innych. Główną siłą działającą na Dysku jest magia, którą władają magowie z Niewidocznego Uniwersytetu. Działanie magii jest możliwe dzięki istnieniu pierwiastka narrativum oraz ósmego koloru oktaryny, czyli tytułowego koloru magii.
Istnieją tam też miliony róznych bogów, od potężnych bóstw do nic nie znaczących, przy czym siła danego boga zależy od tego, ilu ma wyznawców. Mamy tez wiele personifikacji rozmaitych sił. Najważniejszym bohaterem tego rodzaju jest Śmierć, przedstawiany jako szkielet z kosą jezdżący na białym koniu Pimpusiu. Występuje on w kazdej książce /poza jedną/, a w trzech jest główną postacią /"Mort","Kosiarz" i "Wiedźmikołaj"/. Bohaterkami kilku książek są też czarownice.
Na Dysku jest wiele państw i miast, od maleńkiego Lancre do milionowego miasta Ankh - Morpork. W opisanej powyżej scenerii rozgrywa się akcja 36-iu powieści które są na ogoł skonstruowane następujaco: bierzemy fragment naszej ziemskiej rzeczywistości, tworzymy jego satyryczne odzwierciedlenie na Dysku i umieszczamy tam akcję humorystycznej powieści. Dzieła te nie składaja się jednak tylko z humoru. Wplecione są w nie całkiem poważne i głębokie refleksje n.t. religii, historii oraz różnych cech naszej cywilizacji.
Świat Dysku jest tak różnorodny i bogaty w szczegóły, że nawet pilnemu czytelnikowi książek Pratchetta łatwo jest się w nim zgubić. Mogę każdemu polecić artykuł w Wikipedii zatytułowany "Świat Dysku". Wystarczy wpisać w Google: wikipedia świat dysku i pierwszy adres będzie tym właściwym. Znaleźć tam można spis postaci, miejsc, bibliografię i.t.d.
Na koniec parę słów o popularności dzieł Pratchetta. Na świecie sprzedano ponad 55 milionów jego książek. Zostały one przetłumaczone na 33 języki. W roku 1998 Terry Pratchett otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie literatury, a w styczniu 2009 - tytuł szlachecki. Miasteczko Wincanton w hrabstwie Somerset ogłosiło się w 2002 r. miastem bliźniaczym Ankh - Morpork, a obecnie zaczęło nazywać nowe ulice nazwami różnych miejsc na Dysku.
stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura