Dla zwolenników Baraka Obamy ostatnie sondaże okazały sie prawdziwie zimnym prysznicem - ich kandydat przegrywa w wyścigu do Bialego Domu juz o 5% (wg sondażu Reutersa). Dzieje sie to pomimo gremialnego poparcia, jakiego dla demokratów udzielili "celebrities" z Hollywood, pomimo powtarzania do bólu, iż jedynie Barak Obama zapewni Ameryce świetlany rozwój i zmiany, których ten kraj tak potrzebuje (gorzej, jesli chodzi o szczególy - wciaz nie wiadomo bowiem na czym te zmiany mialyby polegac - chyba, ze Obama i jego sztab - parafrazujac Kononowicza - chcieliby zmienic wszystko...).
Coraz lepsze notowania kandydata republikanów nie sa przypadkiem. Jest człowiekiem za którym przemawia nie tylko życiorys i legenda. Życiorys, który sam w sobie stanowi najlepszy dowód, iz John McCain zdał test umozliwiajacy mu zajecie fotelu prezydenta USA. Walczac z bronia w reku o swoj kraj, nie zapominajac o kolegach w niewoli, odwaznie krytykujac kazda decyzje - takze prezydenta wywodzacego sie z szeregow jego partii - która uwazal za szkodliwa dla Ameryki.
John McCain wiele razy dał dowód iz nie tylko rozumie sytuacje geopolityczna poczatku XXI wieku - ale przedstawia spójny plan zmian których potrzebuja Stany Zjednoczone i swiat. Szczególna uwage budza wlasnie poglady republikanskiego kandydata na polityke miedzynarodowa - to nie tylko stanowczosc w sprawie agrsji Rosji na Gruzje - w polskich mediach bardzo niewiele powiedziano o doskonalym i godnym uwagi projekcie McCaina - Lidze Państw Demokratycznych (League of Democracies). Sam pomysł powolania nowego rodzaju organizacji miedzynarodowej nie jest pomyslem McCaina - jego autorem jest Ivo Daalder z Brookings Institution.
Sam pomysl moze rodzic wiele pytan - które panstwa - poza samymi Stanami Zjednoczonymi beda zainteresowane budowa takiej organizacji (mogacej stanowic konkurencje dla ONZ), jakie kompetencje mialaby Liga lub wreszcie kto i na podstawie jakich kryteriow mialby oceniac ktory kraj spelnia wymogi uczestnictwa. Sama idea jednak w zadnym razie nie moze byc uznana za utopijną badz nierealistyczna. Trudno rowniez uznac aby miala doprowadzic do wzrostu napiecia w stosunkach miedzynarodowych - np poprzez bezposrednie okreslenie Rosji, Chin lub Arabii Saudyjskiej za panstwa nie spelniajace regul stawianych wspolczesnym demokracjom (w roznym oczywiscie stopniu). Trudno bowiem byloby uznac aspiracje Rosji lub Chin do uczestnictwa w podobnym gremium za szczere - jak wygladaja tam wolnosci obywatelskie (nie ma sensu nawet mowic w tym kontekscie o panstwach takich jak Arabia Saudyjska lub Iran) - wszyscy doskonale widza.
Konflikt w Gruzji, sytuacja wokol iranskiego programu atomowego i inne wydarzenia udowodnily iz struktura oraz mechanizmy rzadzace ONZ sa jasnym dowodem, iz organizacja ta jest niezdolna do dzialania. Szczegolnie kuriozalnie wyglada to w odniesieniu do spraw praw człowieka - na ktorych strazy stac powinny narody zjednoczone. Sytuacja - w której Chiny, Arabia Saudyjska, Rosja lub Kuba sa czlonkami organu (Rady Praw Czlowieka) majacego promowac poszanowanie tych praw i wolnosci - stanowczo nie nalezy do normalnych.
Roznica miedzy Barakiem Obama a Johnem McCainem jest tutaj bardzo czytelna - a kandydat republikanów góruje nad swoim rywalem nie ze wzgledu zagrozenie jakim - wg wielu - mialoby byc samo dojscie Obamy do władzy (seria irracjonalnych zarzutów z rodzju tych, jakoby Obama był w czasach młodosci muzułmaninem badz reprezentował radykalnie lewicowe poglady*). Jego przewaga wynika z konkretnej koncepcji zmian - jakie przedstawia nie tylko swojemu krajowi - ale i swiatu. Nie jest wiec zaskoczeniem, iz główne zarzuty zwolenników Obamy ograniczaja sie do poziomu "kim wg McCaina, który uznał ze ludzmi bogatymi sa osoby zarabiajace powyzej 5 mln $ rocznie, sa ci zarabiajacy 4,9 mln?" - http://mrittenhouse.salon24.pl/index.html
* - gdyby Obama był w mlodsci muzułmaninem - jako na apostacie - ciazyłby na nim wyrok za "zdrade islamu" (wg fundamentalistow islamskich, jesli muzułmanin odchodzi od islamu wydaje na siebie wyrok śmierci)
Michał Wiśniewski
Świat XXI wieku postawil przed spoleczeństwami Europy nowe problemy i ale nowe mozliwosci - staramy się znaleźć odpowiedzi na nadchodzące wyzwania i nie unikać trudnych problemów. Blog prowadzą osoby związane z Fundacją Europa 21 i portalem Europa21.pl. Michał Wiśniewski, Grzegorz Lindenberg. A także - Witold Repetowicz, Hubert Kozieł, Bartek Zolkos, Piotr Cybula, Piotr Górka Napisz do nas: redakcja@europa21.pl Polish citizenship and Polish passport
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka