50 obserwujących
295 notek
524k odsłony
  202   0

Prywatyzacja szpitali – merytorycznie Kaczyński już wygrał

Spór o stanowisko Bronisława Komorowskiego dotyczące prywatyzacji służby zdrowia nabiera temperatury. Dlatego przytaczam kilka informacji, które może są części internautów znane, ale może nie wszystkie. Poza tym według mnie niezależnie od wyroku sądu to w oczach większości wyborców Komorowski i PO ten spór przegrała - bo jeśli na stronie internetowej PO jest zamieszczony program w którym się mówi o prywatyzacji i który współtworzył kandydat to mówienie, że program Bronisława Komorowskiego na wybory prezydenckie jest zupełnie inny obraża inteligencję wyborców. W dodatku ci wyborcy PO, którzy uważają, że służba zdrowia powinna być sprywatyzowana nerwową reakcję PO przyjmują z rosnącym niesmakiem.

Donald Tusk na pytanie dziennikarza o skierowanie pozwu w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi PiS stwierdził: „nie ma innej metody tylko kłamcę trzeba oddać do sądu”. Chodziło o wcześniejszą wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził ,że Komorowski opowiada się za prywatyzacją szpitali. Kaczyński nie powiedział tego bezpodstawnie, program Platformy z 2007 r. w kilku miejscach zawiera rozważania, które jednoznacznie wskazują, że taki kierunek reformy ochrony zdrowia ta partia wybrała. Potwierdzają to także rozwiązania, które przyjął rząd Donalda Tuska i skierował do Parlamentu, gdzie koalicja PO-PSL je zdecydowanie poparła. Kluczowym z nich było to dotyczące obligatoryjnego przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego bez obowiązku posiadania przez samorządy pakietu kontrolnego w tych spółkach. Każdy, kto choć trochę zna się na ekonomii i zna niedobory finansowe w systemie ochrony zdrowia w Polsce, doskonale wie, że taka komercjalizacja była zaproszeniem do prywatyzacji szpitali i to bez żadnych ograniczeń. Bardzo wyraziście przedstawiła to ówczesna posłanka PO Beata Sawicka, która właśnie w kampanii wyborczej 2007 r. mówiła o „kręceniu lodów” na majątku szpitali. Tusk to doskonale pamięta, bo pierwsze spotkanie klubu parlamentarnego Platformy po wyborach 2007 r. rozpoczął od zaprezentowania filmu nakręconego przez CBA z udziałem posłanki Sawickiej, chcąc przestrzec posłów przed takim postępowaniem.
http://niezalezna.pl/article/show/id/35309

Szefowa sztabu Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik Rostkowska przytoczyła fragment programu Platformy Obywatelskiej z 2007 roku pt. "Polska Obywatelska"." Szpitale rządzą się takimi samymi zasadami rachunku ekonomicznego jak inne podmioty gospodarcze. Efektywne zarządzanie na poziomie szpitala jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i personelu medycznego. Niestety, podobnie jak w przypadku na przykład przedsiębiorstw państwowych, nadzór właścicielski sprawowany przez podmioty państwowe nie sprzyja efektywnemu zarządzaniu w służbie zdrowia. Prywatyzacja będzie służyła poprawie efektywności, a więc podniesieniu jakości usług oraz obniżeniu ich kosztu. Nie ma powodów, aby szpitale nie były normalnymi przedsiębiorstwami, nadzorowanymi przez właścicieli za pośrednictwem rad nadzorczych, które – w trosce o zapewnienie wysokiej rentowności – zatrudniałyby najlepszych, dostępnych menedżerów. Dzięki prywatyzacji w Polsce powstałaby grupa wysokiej jakości menedżerów służby zdrowia, którzy są bardzo potrzebni z punktu widzenia obsługi całego systemu" - brzmiał przytoczony przez Kluzik-Rostkowska fragment .Przypomniała przy okazji, że Komorowski nieraz deklarował, że jest dumny, iż był koordynatorem powstawania programu PO. Program ten do czerwca 2010 był zamieszczony na stronie internetowej PO.
http://www.tvn24.pl/0,1660394,0,1,boj-sztabow-po-stawia-ultimatum--pis-ale-mamy-racje,wiadomosc.html

Platforma Obywatelska poważnie rozpoczęła poszukiwania sposobów na przeprowadzenie swoich projektów bez potrzeby zmiany ustaw. Jak dowiedział się DZIENNIK, politycy partii Donalda Tuska trzymają już w zanadrzu pomysł, jak doprowadzić do prywatyzacji szpitali bez zgody Sejmu i prezydenta. Pomóc ma jedno rozporządzenie Ministerstwa Finansów.
http://dziennik.pl/polityka/article214825/Plan_PO_Prywatyzacja_szpitali_bez_zgody_Sejmu.html

Bardzo liczę, że PO pozwie Kaczyńskiego, bo zgadzam się z Tuskiem, że na kłamców czasami nie ma innej metody jak sąd. A jeśli ktoś ma wątpliwości kto kłamie, obszerny cytat z Aleksandra Grada, ministra odpowiadającego w rządzie Tuska za prywatyzację właśnie. Wywiad z maja 2008 pozwoli nie tylko poznać zamiary Platformy względem służby zdrowia, ale także powody, dla których ze względu na kampanię nie chce się do tego przyznać. Jak PO przekona sąd, że podłością jest branie serio publicznych deklaracji ministra skarbu i traktowanie ich jako wiarygodnych informacji na temat prywatyzacyjnych planów rządu. Jeśli sztab Komorowskiego wycofa się z zapowiedzi i nie pójdzie do sądu, powinien go wyręczyć sztab Kaczyńskiego i pozwać - w trybie wyborczym, rzecz jasna - za wyzywanie od kłamców, gdy się tylko wiernie streszczało plany Grada. Trudno będzie Platformie wybronić to co powiedziała o Kaczyńskim, w świetle tego co powiedział Grad. Jedyną linią obrony pozostanie jej chyba przekonanie sądu, że to, że Platforma coś zapowiada bynajmniej nie oznacza, że zamierza to zrobić. I niestety, niewykluczone, że sąd na podstawie obserwacji blisko trzyletnich nieudolnych rządów Tuska taką linię obrony uzna.
http://kataryna.salon24.pl/193393,do-zobaczenia-w-sadzie

Filip Stankiewicz
 

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale