folt37 folt37
157
BLOG

Dobro nie jedno ma imię

folt37 folt37 Społeczeństwo Obserwuj notkę 31

                                                  image


Trochę w nawiązaniu do poprzedniej notki: /www.salon24.pl/u/foltynowicz/1279694,czy-gatunek-ludzki-to-idioci/ chcę kontynuować rozważania o ludzkiej inteligencji w kategorii mądrości.

Pasjonuje mnie fenomen idiotyzmu. Większość ludzi idiotyzm utożsamia z głupotą, a to nie jest tożsame. Głupiec to ktoś kto nie ma świadomości, że jego niezrozumienie problemu /zagadnienia/ wynika z braku wiedzy bądź wykształcenia. Idiota zaś doskonale rozpoznaje problem /zagadnienie/, lecz się z tym nie utożsamia więc manipuluje argumentacją /często inteligentnie/ aby wprowadzić dwoistość pojmowania rzeczy o charakterze oczywiście jednoznacznym.

Ktoś normalny, kto śledzi dyskusję publiczną na temat roli i społecznego znaczenia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ten łacno rozpozna każdego idiotę, który tę wartość będzie postponował.

Na przykład polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, od 2022 sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

„Nie wpłacam na WOŚP, bo nie chcę finansować Owsiaka i jego lewackiej organizacji, ale też imprez tego typu jak Woodstock. Zachęcam do tego, żeby bez pośrednictwa lewackiej organizacji WOŚP, która finansuje imperium Owsiaka, wspierać w inny sposób dzieci, np. dając na Caritas. Te inicjatywy Owsiaka nie mają nic wspólnego z dziećmi – przyznał Kowalski, cytowany przez "Super Express".

Oprócz przychylności jest też sporo krytyki WOŚP ze strony Kościoła. Prymusem takiej krytyki jest o. Tadeusz Rydzyk najbardziej intelektualnie kuriozalnym osądem: „Jurek Owsiak to DIABEŁ!”

www.youtube.com/watch?v=ApXW80aQxmQ

Owe krytyki WOŚP przez ludzi Kościoła tak spointował dr Tomasz Markiewka:

Bo są przekonani /krytykanci/, że monopol /na dobro/ powinni mieć biskupi rzymskokatoliccy?

Dziś trudno uwierzyć w to, że Orkiestra startowała w TVP. Teraz rządowa telewizja próbuje ją zamilczeć. Kilka lat temu TVP ocenzurowała serduszko WOŚP w klapie posła KO Arkadiusza Myrchy.

Ale powoli te idiotyzmy zanikają, co jest jakąś POZYTYUWNĄ  jaskółką na zakończenie klasyfikacji dobra po barwach politycznych i religijnych:

• Mam nadzieję, że te wszystkie dobre gesty, bo to jest suma pewnych dobrych gestów, będą po prostu pomagały. I nie chciałbym, żeby dyskusja na ten temat miała jakiś charakter polityczny – mówił Adam Niedzielski.

• Karol Karski, europoseł PiS: – Jak natrafiam na jakąś puszkę, to wrzucam. Tu akurat nie mam wątpliwości, że te pieniądze są prawidłowo wydawane na dobry cel. Z jednej strony jest to wsparcie jakiegoś szczytnego celu, a z drugiej jest to przypomnienie, że trzeba razem podejmować różne działania. Oczywiście jest wiele organizacji, jak np. Caritas, i tam też czasem udzielam wsparcia. Ale nie są to wykluczające się rzeczy. Tam, gdzie są dobre działania, trzeba je wesprzeć. To normalny odruch.

• Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Podczas specjalnie zorganizowanego briefingu polityki poinformował, że na rzecz WOŚP zostanie przekazany specjalny, złoty bilet na Igrzyska Europejskie 2023.

To tyle o tegorocznej WOŚP. Jak widać pokłady politycznych niechęci do tej wspaniałej, ponad 30-to letniej już społecznej demonstracji dobra i ofiarności polskiego społeczeństwa powoli wygasają, co śmiało można spointować:

Idiotyczna niechęć do tego dobroczynnego, ogólnopolskiego wydarzenia powoli, ale jednak wygasa.

I to jest optymistyczna nowina!

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo