0 obserwujących
28 notek
20k odsłon
  691   0

Parlamentarny Zespół Wspierania Języka Esperanto

 Jestem zagorzałym fanem tego języka, którego poniekąd się uczę. Język niezwykle prosty, przyjemny w odbiorze, bardzo łatwy do nauki. Z góry można zbić argumenty że to wymysł, że niepraktyczny - istnieje bogata literatura w Esperanto. Ba! Niektóre książki się tylko w Esperanto. 

Dziś, przeglądając internet, spostrzegłem że całkiem dawno uprawomocnił się jakiś dziwny twór parlamentarny, o którym nie słyszałem ani ja, ani z pewnością każdy z blogerów. Otóż stworzono Parlamentarny Zespół Wspierania Języka Esperanto.

Oczywiście ten język wspierać należy - jego wprowadzenie mogłoby przynieść Unii Europejskiej 25 mld euro oszczędności. Nauka w podstawówce pozwoli opanować szybko pierwszy język a w dodatku (naukowo udowodnione) pozwala opanować szybciej inne języki. Ale jak to bywa, wspiera się tylko na papierze. Do tej pory taki zespół, który powstał w okolicach 13 grudnia 2012 roku (jakaż wybitna data), wyprodukował dwie kartki papieru.

Kartka numer 1 (13.12.2012) wymienia osoby które zasiadły w Prezydium - senator Edmund Wittbrodt oraz poseł Ligia Krajewska. Niech sobie bedą, ktoś to musi nadzorować. Dalej czytamy - że będzie się popularyzować, że będzie zbliżenie z innymi narodami, że esperanto będzie promować Polskę, że będzie multum zjazdów i seminariów. Dla uwiarygodnienia kartki, wspomniano o gościach - Edward Kozyra z Europa-Demokracja-Esperanto i Kazimierz Krzyżak również z E-D-E. Warto dodać że E-D-E miało we Francji i w Niemczech własne listy do europarlamentu. 

Na zbiorze życzeń zakończyła się owa kartka (http://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/zespoly/parlamentarny,68,parlamentarny-zespol-wspierania-jezyka-esperanto.html). Jest jednak kartka druga (21.02.2013), czyli nawet w miare aktualna, lekko powyżej trzech miesięcy. Jakże regularnie i często zbiera się ten zespół parlamentarny. 

Druga kartka jest również zbiorem życzeń, bez konkretow. Że będą spotkania, że może w maju będzie sympozjum o esperanto (maj minął i nie było), że może będzie na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, że będą konkursy dla szkół a nawet że będzie wystawa w europarlamencie. 

Kartkę wydrukowano, podpisy złożono, diety odebrano. 

Kto odebrał? Pogrubiam grube szychy.

[Senatorzy]

Mieczysław Augustyn

Włodzimierz Cimoszewicz

Stanisław Jurcewicz

Andrzej Grzyb

Kazimierz Kleina 

Sławomir Preiss

Grażyna Sztark

Edmund Wittbrodt

Jan Wyrowiński

Roman Zaborowski

[Posłowie]

Tadeusz Iwiński

Ligia Krajewska

Robert Biedroń

Teresa Hoppe

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale