Jasny umysł sprawne działanie
Porządkuję świat, ufny że spokój można znaleźć w ciszy... Lubię pracować z ludźmi, tworzyć, pisać, filmować. To piękny przywilej móc wywierać na świat wpływ aby świat był lepszy. Jeden tylko kupiony żonie kwiat w tygodniu to 52 kwiaty rocznie - to bukiet.
66 obserwujących
412 notek
622k odsłony
  653   0

Ordnung muss sein...

Symbol  kontaktu z niemieckim wzorcem....
Symbol kontaktu z niemieckim wzorcem....

Dzień dominacji niemieckiej technologii...

Jest taki dzień, niby zwykły lecz niezwykły – parafrazując piosenkę Skaldów, gdy audycja Pani Anny Gacek trwa o godzinę dłużej, a w sumie trwa tyle samo. To dzień zmiany czasu. To dziś! (felieton jest sprzed kilku dni). I jak zwykle jest bajzel bo zegary dzielą się na zwykłe i elektroniczne. Te zwykłe mam dwa. Obydwa wahadłowe, nakręcane. Jeden niemiecki z 1890 roku, który właśnie wyremontowałem, a drugi Kienzle z 1956 roku. Też niemiecki. Kienzle jako że ma dopiero 57 lat i jest mądrze zaprojektowany, i starannie wykonany z dobrych jakościowo materiałów nie wymagał żadnych napraw a tylko wyczyszczenia i nasmarowania. Naprawa czeka go w 2079 roku, ale to nie będzie mój problem. Obydwa zegary są na tzw. dobrym chodzie i jak mam serce do regulacji lato/zima to przy regularnym nakręcaniu biją równo z sygnałem czasu w radiu.

Te zegary są klasą same dla siebie.

 

Jest też cała gama zegarków elektronicznych i te dzielą się śmieciarskie i synchronizowane. Śmieciarskie to wszelkie tanie werki kwarcowe w tanich obudowach głośno słyszalne w nocy z ich tandeciarskim Klak! Klak! Klak! Klak! Klak! Taki zegar nocą potrafi wybudzić domowników a do tego jest głupi jak but, bo nic nie wie o otaczającym świecie. Jak w wierszu:

 


Bracie Ślimaku co w akwarium mieszkasz

blada cykorio, listku bez zieleni

cóż wiemy w naszych muszlach uwięzieni

o gniazdach sikor    i o lisich ścieżkach...

 

No więc tandetny szmelc nie wie nic. Ale są też werki które posiadły tajemną wiedzę. To werki synchronizowane atomowym sygnałem czasu. Z Niemiec!  Są takie budziki, są takie zegary ścienne, są takie zegarki naręczne, choć te są zwykle plastikowe np. Casio G-Shock. I one nie wariują, one wiedzą:

 

Jaka epoka

jaki wiek

i jaka godzina

kończy się

a jaka zaczyna...

 

Mają bowiem moduł który odbiera solidny niemiecki sygnał czasu emitowany z nadajnika. Taki werk ma symbol antenki i kiedy antenka otoczona jest kółeczkami znaczy że zegar odbiera sygnał a jak widzimy goły maszt – znaczy że nie odbiera. Sygnał naddawany jest z Niemiec, z miejscowości Mainfilingen na częstotliwości 77 KHz. Nie jest to kosztowne, i samy mamy w Raszynie centrum nadawcze w sam raz do takiego projektu, ale trzeba było na to wpaść! Słowem musiała zaistnieć praprzyczyna genetycznej punktualności.

 

Zwykle takie zegary z modułem DCF77 mają też lepiej dopracowane, cichsze werki, a zasada jest taka, że im cichszy werk tym dłużej chodzi bateria, bo nie marnuje energii na hałas. I wtedy wystarczy na dwa, trzy lata. Ile to śmieci mniej w skali kraju?

 

I właśnie rano jest ta godzina prawdy. Część zegarów WIE jaka godzina a część klika sekundę po sekundzie w nieświadomym obłędzie. Tak jak ludzie którzy coś robią a pod koniec życia okazuje się, że wszystko to co robili nie miało żadnego sensu. Oni też nie mieli wzorca. I zawsze nieodmiennie od lat, zawsze TEGO PORANKA, myślę sobie, że jest w tym pewna symbolika. W tym, że Niemiecki zegar przestawia dobre zegary w całej Europie. Nie francuski, nie belgijski, nie bułgarski, i nie rumuński, nie polski, tylko właśnie niemiecki.

 

No ale z tego namysłu wyciąga mnie nasz sygnał czasu, w południe z Krajowego Laboratorium, gdzie piąty ostatni krótki sygnał oznacza punktualnie godzinę 12... z dokładnością do pół sekundy. A jak kto przegapi? To nazajutrz też będzie 12?

Spoko luzik...

Poza tym jakie znaczenie ma pół sekundy gdy pociąg spóźnia się dokładnie godzinę i dwanaście minut...

Żadnego :)

Zobacz galerię zdjęć:

Za pomocą tej antenki ferrytowej nasz zegar kontaktuje się ze swymi kolegami z Niemiec.
Za pomocą tej antenki ferrytowej nasz zegar kontaktuje się ze swymi kolegami z Niemiec.
Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie