0 obserwujących
132 notki
44k odsłony
78 odsłon

Idealny psycholog – fikcja? O kompetencjach słów kilka.

Pexels
Pexels
Wykop Skomentuj3

Mówi się, iż nie ma ideału. Czy tak jest? Jako praktykujący psycholog, mogę śmiało powiedzieć: Nie ma. Nie wyklucza to jednak możliwości stworzenia pewnych ram, swoistych wytycznych, względem których psycholog powinien, a raczej musi się odnieść (jeżeli oczywiście etos etyki zawodu jest dla niego istotnym). Podejmując decyzję o zgłoszeniu się do psychologa niezwykle częstym uczuciem towarzyszącym spotkaniu jest to, czy będzie on profesjonalistą i tym, który swą pracą z nami będzie w stanie nam pomóc. 

 

Kim jest zatem „idealny psycholog”? Owy „ideał” możliwy jest do przedstawienia przy uwzględnieniu trzech płaszczyzn kompetencji. Są to: 

- kompetencje merytoryczne; 

- kompetencje osobiste; 

- zasady etyczne. 

 

Czym są kompetencje merytoryczne? W niniejszym obszarze wyróżnić można, analogicznie do kompetencji diagnosty psychologa: 

1) samoświadomość obejmującą: samoświadomość zawodową, interpersonalną, kulturową oraz osobistą - psychiczną i fizyczną; 

2) wiedzę teoretyczną wskazującą na: emocjonalne funkcjonowanie, wiedzę nt. reguł komunikacji oraz wiedzę nt. procesów poznawczych; 

3) umiejętność praktyczne i sprawności takie jak: zdolności poznawcze, zdolności emocjonalne i zdolności w zakresie komunikacji. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją artykułu na naszej stronie: 

https://fundacja.lexnostra.pl/idealny-psycholog-fikcja-o-kompetencjach-slow-kilka/ 

 

Jeżeli chciałbyś/ abyś porozmawiać, czujesz potrzebę zmiany ale nie wiesz od czego zacząć - nie wahaj się! Nasz psycholog zawsze jest gotowy poświęcić Ci swój czas. 

 

 

NASZ ADRES 

Sienna 45 lok. 5 

00-121 Warszawa 

tel. (+48 22) 412-70-02 

fax. (+48 22)412-70-03 


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale