184 obserwujących
1259 notek
1642k odsłony
  360   0

Gdy leci prezydent ...

na przykład prezydent USA czy Francji, z wizytą do jakiegoś kraju, nawet najkrótszą, to wszystkie służby państwowe są postawione w stan najwyższej gotowości. Rządowe służby dyplomatyczne, służby wojskowe i wywiadowcze działają w porozumieniu w celu zapewnienia pomyślnego przebiegu wizyty głowy państwa, to znaczy w pierwszej kolejności zapewnienia 100% bezpieczeństwa prezydenta. Niezależnie od notowań popularności prezydenta w jego ojczyźnie, wyrażonych również w procentach. Bezpieczeństwo musi być zapewnione na 100% i wszyscy uznają to za rzecz oczywistą i nikt z tą oczywistością nie dyskutuje.

Niestety nie we wszystkich krajach jest to taką oczywistością. 

Na przykład w jednym całkiem sporym państwie nad Wisłą, od kilku lat wybrany przez obywateli w powszechnych wyborach prezydent był celem permanentnej nagonki medialnej większości mediów i obiektem szykan ze strony koalicji rządowej na czele z premierem Donaldem Tuskiem oraz jego najbliższymi współpracownikami.

W sobotę 10 kwietnia 2010 roku doszło do tragedii w wyniku  "całego splotu przyczyn wśród których trudno nam rozróżnić, które z nich były czystym przypadkiem, a które konsekwencją konkretnych czynów czy też zaniechań" - jak napisałem w notce kilka godzin po katastrofie - Gdyby ... 

Dzisiaj na stronie "The Moscow Times" czytamy o dodatkowej aparaturze naprowadzającej samoloty - Mobile Microwave Landing System, zainstalowanej w dniu 7 kwietnia na smoleńskim lotnisku. System MMLS wspomagał wtedy lądujące maszyny z delegacjami rosyjską  i polską, z premierem Putinem i z premierem Tuskiem, którzy w tym dniu przybyli na uroczystości w Katyniu. Znana rosyjska dziennikarka, Yulia Latynina stwierdziła, że "prawdopodobne po wylocie Tuska i Putina urządzenie zostało zdemontowane. Zdaniem autorki jego brak mógł przyczynić się do wypadku "bardziej niż mgła". Więcej o tym tutaj: Dodatkowa nawigacja zdjęta na przylot Kaczyńskiego?  (link nie działa)

Kolejny przypadek, kolejne zaniechanie?
Wielce prawdopodobne, że to kolejna, jeszcze jedna przyczyna z całego splotu przyczyn, które doprowadziły do tej tragedii.

u p d a t e

6 lutego 2011.  Nie działa podany wyżej link do artykułu na portalu Polskiego Radia, odnoszący się do wiadomości opublikowanej na stronach "The Moscow Times", ale nadal tę wiadomość można znaleźć na innych portalach, nawet na TVN24:
Dla Putina dodatkowa nawigacja, dla Kaczyńskiego - nie? ROSYJSKI "MOSCOW TIMES" O SMOLEŃSKIM LOTNISKU
 

 

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale