redaktor Gniadek
redaktor Gniadek
Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
97
BLOG

5 punktów karnych za postój na "rowerówce"? Apel o rozsądek!

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Społeczeństwo Obserwuj notkę 6
Czy zdarzyło Ci się kiedyś dostać mandat za parkowanie na ścieżce rowerowej, nawet jeśli Twój samochód stał tam "tylko na chwilę"? Apeluje do policji o rozwagę i stosowanie procedury pouczania zamiast karania grzywnami w przypadku sprawców jednorazowych wykroczeń.

Mandat za parkowanie na ścieżce rowerowej? Pouczmy zamiast karać!

 16 kwietnia 2024 roku zwrócił się w wydziale wykroczeń drogowych Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim z prośbą o szersze stosowanie procedury pouczania zamiast kar grzywny w przypadku sprawców jednorazowych wykroczeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem.

 Chociaż kierowcy zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach - np. gdy zarządca drogi przenosi grupę użytkowników jedni na wydzieloną część drogi przy okazji jej remontu - kierowcy mogą nie być świadomi nowych zasad. W takich przypadkach karanie grzywnami za pierwszym razem może wydawać się zbyt surowe.

 Zwracam uwagę na paradoksalne sytuacje, gdy kierowcy parkujący na chodniku (co w pewnych warunkach jest - niestety - dozwolone) ryzykują mandatem, jeśli w tym miejscu wyznaczono ścieżkę rowerową. Zgodnie z przepisami, zatrzymanie się na drodze dla rowerów jest surowo zabronione i grozi mandatem 100 zł oraz 5 punktami karnymi.

Zobacz galerię zdjęć:

redaktor Gniadek
redaktor Gniadek redaktor Gniadek redaktor Gniadek redaktor Gniadek
Prezentowane zdjęcia aut z 2020 r. dla popełnienia wykroczenia postoju na ścieżkach rowerowych, są - jak dotąd - pozytywnym przykładem skuteczności oddziaływania wychowawczego ze strony służb ścigania.

 Problem pogłębia się, gdy ścieżka rowerowa jest traktowana równorzędnie  jako wyodrębniona część drogi jednocześnie dla rowerzystów i pieszych. W takiej sytuacji, zgodnie z ogólnymi zasadami ruchu drogowego, ruch rowerzystów powinien odbywać się prawostronnie w centralnej części ścieżki, gdy pieszych po lewostronnie przy jej krawędziach. Niestety, nie wszyscy użytkownicy dróg są świadomi takich zasad, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Czy aby na pewno walczymy o bezpieczeństwo na drogach, przenosząc ruch rowerowy na odrębne pobocza drogi? Może czas na większą edukację i stosowanie rozsądku zamiast karania za drobne wykroczenia?

| #mandat | #parkowanie | #ścieżkarowerowa | #GórowoIławeckie | #policja | #bezpieczeństwonadrogach | #edukacja | #rozsądek |

____
Oprac., redaktor Gniadek
 Podziękuj mi wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie!

Przeczytaj również:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo