Donald Trump ponownie wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, a wynik ten wzbudził kontrowersje nie tylko w jego ojczyźnie, lecz także w Polsce. W dniu 6 listopada 2024 roku przeprowadzono ogólnopolski sondaż*, który sprawdził, jakie są opinie 23.735 Polaków na temat przyszłości USA pod rządami Trumpa i jaki wpływ nowa prezydentura może mieć na politykę międzynarodową, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa Europy Wschodniej.
Donald Trump ponownie prezydentem USA – czy świat poczuje jego wpływ?
Pierwsze pytanie dotyczyło bezpośrednio oceny wygranej Trumpa – zaledwie 47% badanych wyraziło zadowolenie z jego zwycięstwa, podczas gdy 53% wskazało, że wynik wyborów nie wzbudził ich entuzjazmu. Wynik ten sugeruje podzielone nastroje i lęk przed powrotem polityki „America First”, której konsekwencje mogłyby być odczuwalne również na Starym Kontynencie.
Kolejne pytanie odnosiło się do potencjalnych skutków nowej prezydentury Trumpa dla konfliktu na Ukrainie. Aż 54% respondentów wyraziło pesymizm co do zakończenia wojny w Ukrainie przez nowego prezydenta, co odzwierciedla obawy przed powtórzeniem jego wcześniejszej retoryki izolacjonizmu. 46% Polaków zdaje się jednak mieć nadzieję, że Trump spróbuje zrealizować obietnice pokojowe, nawet jeśli wymagałoby to ryzykownych negocjacji z Moskwą.
Sondaż zbadał również przewidywania Polaków dotyczące kwestii obronności USA i Polski. Aż 61% ankietowanych jest przekonanych, że Trump zwiększy wydatki na amerykańską obronność, a co za tym idzie – być może wzmocni również relacje z NATO. Odbicie tej tendencji widzimy w odpowiedzi na pytanie o wydatki obronne Polski – 54% Polaków uważa, że nasz kraj powinien podnieść budżet na obronność.
Czy Polacy obawiają się, że silniejsza polityka militarna USA może wymagać większego zaangażowania i wysiłku od europejskich sojuszników? Czas pokaże, czy Trump utrzyma obietnice współpracy, czy raczej będzie dążył do odciążenia amerykańskiego budżetu kosztem Europy.
Na koniec pozostaje jednak pytanie, czy „nowy-stary” prezydent USA naprawdę zmieni układ sił na arenie międzynarodowej. A może, jak powiedziałby klasyk, „nikt tak pięknie nie kończy konfliktów jak Trump – bo jeszcze żadnego nie zaczął...”.
Oprac. redaktor Gniadek
|
Przeczytaj również: |
|
Możesz podziękować wirtualną kawką na stronie: https://buycoffee.to/GANDALF Twoje wsparcie pomoże mi przeżyć i rozwijać działalność aby dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały. Dziękuję za każde wsparcie! |
*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dla MobiWin - E-Sondaże dnia 6 listopada 2024 r. na godz. 12:06 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl ]


Komentarze
Pokaż komentarze (2)