Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1732 notki
2192k odsłony
  974   0

Jajko to nie kura - taka faza

Z uwagi na głupie rysunki krążące ostatnio po sieci rozpowszechnił się taki argument uzasadniający aborcję: "Jeśli zapłodniona komórka to jest człowiek, to pieczony kurczak to gotowane jajko.", „Zarodek to nie dziecko, tak jak jajko to nie kura”. Więc aborcja nie jest morderstwem, bo zarodek to nie człowiek. Nawet z pozoru inteligentni ludzie te głupoty powtarzają. Więc tłumaczę jak dzieciom.
Takie rysunki to prymitywna agitka propagandowa. Jajo i kura to nazwy faz rozwoju ptaka z gatunku: „kura domowa”. Zapłodnione jajo jest organizmem ptaka z gatunku: „kura domowa”. Wiemy to z kontekstu, bo może to też być jajo strusia. Zjedzenie go jest zabiciem tego organizmu w fazie: „jajo”. Można też zabić organizm danego gatunku w fazie: „kurczak”, „pisklak”, albo „<tu wstawić nazwę małego strusia>”. Jajo, kurczak, kura czy kogut to nie to samo. To są różne fazy rozwoju tego samego organizmu.
Podobnie jest z ludzkim zarodkiem - jest to organizm gatunku ssaka o nazwie: „homo sapiens” we wczesnej fazie rozwoju. Aborcja to zabicie tego organizmu w fazie „zarodek”, a potem „embrion”,  czy „płód”. Zarodek, embrion, płód to nie dziecko, to nie niemowlę, to nie młodzież, to nie dorosły, to nie starzec - to są wszystko nazwy faz rozwoju organizmu, a nie różnych gatunków czy organów organizmu. Zarodek, embrion, płód, to nie organ dorosłego człowieka, ale całkowicie osobny organizm. Zarodek to człowiek - bo zarodek, to cały organizm gatunku homo sapiens we wczesnej fazie rozwoju, a człowiek to inna nazwa tego­­­­ gatunku.
Człowiek we wczesnej fazie rozwoju nie jest w stanie popełnić żadnego zabronionego czynu, więc jest zawsze niewinny. Świadome zabicie niewinnego człowieka to jest morderstwo. A więc aborcja to morderstwo. To jest prawda naukowa, obiektywna, niepodlegająca dyskusji - nie jest to zależne od wiary czy poglądów.
Spór o aborcję dotyczy więc tylko i wyłącznie problemu: w jakiej fazie rozwoju wolno zamordować człowieka? Jedni uważają, że w żadnej, a inni argumentują, że w pewnych fazach rozwoju morderstwo powinno być legalne.­­ Na przykład gdy człowiek śpi, jest nieprzytomny, nieświadomy, to w takiej fazie zamordować go można. Faza się liczy, a nie człowieczeństwo. Dyskurs dotyczy fazy.
 
Grzegorz GPS Świderski


Nowe jest dobre  <- poprzednia notka

 

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale