Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
146 obserwujących
1754 notki
2230k odsłon
  415   0

Roboty kontra ludzie

Roboty kontra ludzieCechy "nowy" i "stary" dotyczą prawie wszystkich bytów - i złożonych przedmiotów martwych, i organizmów żywych. Wszystko się rodzi i umiera. Niema, jest, niema. Byt to nie zbiór atomów, to nie materia, ale struktura tej materii. Materia nabiera nowej struktury i tak powstaje nowy byt. Czasem samo się to robi, czasem ktoś to robi. Człowiek jest ciągle tym samym bytem nawet po siedmiu latach, gdy wymieni prawie wszystkie swoje atomy na inne.

Byt powstaje z niczego  <- poprzednia część

Każdy człowiek od zawsze wolał być młody, czyli "nowy", niż stary. Każdy człowiek od zawsze chciał mieć nowe przedmioty, a nie stare. To znaczy w celu użytkowym tak chciał. A w celach estetycznych, poznawczych czy ekonomicznych pożądał też przedmiotów starych. Wina, obrazy, zabytki są tym cenniejsze im są starsze. Nic się pod tym względem nie zmienia. Wiek ciągle ma znaczenie.
Ale jednak coś się zmienia.
Otóż przedmioty martwe i organizmy żywe to są inne rodzaje bytu. Wszystkie te byty rodzą się, powstają, trwają, starzeją się, a potem umierają, zanikają, rozpadają się. Wszystkie ewoluują. Czyli jakoś tam żyją. Istotna różnica jest taka, że złożone przedmioty martwe by trwać, zachowując sens i cel swojego istnienia, muszą być naprawiane, remontowane, regenerowane z zewnątrz, przez inne świadome byty. A byty biologiczne mają cechę samonaprawiania się. Tym jest życie biologiczne.
Martwy przedmiot wietrzeje, a żywa tkanka się cały czas odnawia. Proces starzenia się organizmów żywych jest wpisany proces życia, nie jest wietrzeniem. Cywilizacja to rozwój metod tworzenia i naprawiania. Naprawia się i odnawia nie tylko przedmioty użytkowe, ale też organizmy żywe. Tym zajmuje się medycyna.
Najważniejsza różnica między bytem martwym a żywym jest taka, że byt żywy to nie tylko proces samoodnawiania się, ale w nim odbywa się przetwarzanie informacji.
Nowa jakość ontologiczna w dzisiejszym stanie rozwoju techniki to fakt, że przedmioty martwe zaczynają przejmować od organizmów żywych ich istotne cechy. Najpierw uzyskały zdolność do przetwarzania informacji, tym są komputery, a niedługo uzyskają zdolność do samoodnawiania się. Tym będzie robotyzacja. Roboty będą same siebie nawzajem budować i naprawiać. Staną się żywe. I być może dzięki temu bardziej trwałe niż życie biologiczne.
Następnym krokiem będzie świadomość. Ona już raczkuje! Chiński (ro)bot przysłał mi taką reklamę: „Nadal nie milionerem? Robot finansowa pozwoli Ci go!”.

 

Grzegorz GPS Świderski
Następna część -> Konstrukt intelektualny
PS. Notki powiązane:

Zmuszać do rodzenia <- poprzednia notka
następna notka -> Salon24 jest pośrodku

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale