Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz
96
BLOG

Miłosierni rodacy, czyli nagroda dla Tuska

Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz Polityka Obserwuj notkę 2

  Niemiecka nagroda dla premiera Tuska wywołała w Polsce falę niezrozumienia, czasami nawet nienawiści i prymitywnej zawiści. Ach ci Niemcy, ach ten Tusk i jego dziadek...

  "Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego Miasta Akwizgran" przyznawana jest od roku 1949. Jej tegorocznym laureatem jest polski premier. Już po raz trzeci w historii nagrody, Polak nagrodzony został przez szanowane w Europie gremium. Ale w Europie, to przecież niekoniecznie znaczy, że i w Polsce.

  Nasza aktywność w Europie może mieć przecież "oportunistyczny, ba, wręcz wrogi do sąsiadów stosunek, w myśl dewizy, że nasza polityka jest zbyt "miękka", a tu z pięściami, co najmniej, werbalnymi trzeba. Ale, i widać to znowu wyraźnie od dwóch lat, nasza polityka może mieć również charakter partnerski, polegający na umiejętnej współpracy, a nie na antagonizowaniu wszystkich przeciwko wszystkim, w tym w pierwszej kolejności, własnego społeczeństwa.

  Żyjemy na jednoczącym się kontynencie i to w jego części, w której umiejętności poszczególnych polityków uchroniły nas przed konfliktami, wojnami, tragediami. Można czasem odnieść, niestety, wrażenie, że zbyt często zapominamy o tym, co oczywistością nie jest", pisałem pod koniec stycznia bieżącego roku na stronach serwisu mojeopinie.pl, gdy poinformowano o przyznaniu nagrody.

  Pojęcie "naszego wspólnego europejskiego domu" zdaje się jednak (i niestety) nie stanowić w Polsce dla większości jakiejkolwiek wartości. U nas zawsze znajdą się natomiast szybko tacy, którym przy każdej okazji wyleją chętnie kolejne morze pomyj.

  Wśród polskich laureatów nagrody z Akwizgranu znaleźli się w przeszłości również, nieżyjący już Jan Paweł II i profesor Bronisław Geremek. Obok Donalda Tuska długa lista laureatów zawiera także takie osobistości, jak "pierwszy kanclerz RFN, Konrad Adenauer (1954) lub były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill (1955). W roku 1982 nagrodę otrzymał Król Hiszpanii, Juan Carlos I, a w 1987 Henry Kissinger, były szef amerykańskiej dyplomacji. W 1988 nagrodę wspólnie otrzymali ówcześni przywódcy Francji, prezydent François Mitterrand i kanclerz Niemiec, Helmut Kohl".

  Więcej o Europie i nagrodzie tutaj.

  Zapraszam do lektury i... do refleksji nad odpowiedzią na ciągle aktualne w Polsce pytanie: gdzie my jesteśmy...

  Nagroda wręczona zostanie dzisiaj, 13 maja 2010.

Grzegorz Ziętkiewicz Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka