Podczas czwartkowej uroczystości w Belwederze wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 18 osób, których szczątki odnaleziono w ramach prac IPN. Ofiary padły ofiarą terroru komunistycznego lub zbrodni niemieckich. W wydarzeniu udział wzięli prezydent elekt Karol Nawrocki, rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych.
Prezydent Duda: „To kolejny krok w przywracaniu pamięci”
Do uczestników uroczystości list wystosował prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, dzisiejsze wydarzenie jest „kolejnym krokiem w przywracaniu pamięci o tych, których totalitaryzmy próbowały skazać na wieczne przemilczenie”.
„Dzięki pracom Instytutu Pamięci Narodowej po raz kolejny, z dumą i wzruszeniem, możemy w imieniu suwerennej Rzeczypospolitej zwrócić rodzinom ich najbliższych, a polskiej historii – sprawiedliwość” – napisał prezydent. „Wspomnijmy dzisiaj również o tysiącach ofiar wciąż czekających na odnalezienie, zidentyfikowanie i godny pochówek” – dodał.
Zidentyfikowano szczątki 18 ofiar
Podczas ceremonii ogłoszono nazwiska 18 zidentyfikowanych ofiar, których szczątki odnaleziono m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie oraz na terenie północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się również jedna osoba ekshumowana na tzw. Łączce – Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
W gronie zidentyfikowanych znajdują się m.in.: Franciszek Borowski, Henryk Cybulski, Władysław Czarnecki, Jan Dyrka, Adam Fabiszewski, Antoni Godziewski i Jan Grochowiec.
Karol Nawrocki: „To zobowiązanie wobec historii”
Prezydent elekt i prezes IPN Karol Nawrocki podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że misja Instytutu Pamięci Narodowej budowana jest wokół prawdy i sprawiedliwości.
– Jest to dla mnie także zobowiązanie jako dzisiaj dla prezydenta elekta, po 6 sierpnia prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – podkreślił Nawrocki. – Fundamentem jest wdzięczność tym, którzy skończyli swoje życie dla Polski przedwcześnie. I wdzięczność tym, dzięki którym my możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce – dodał.
IPN kontynuuje prace identyfikacyjne
Jak przypomniał prezydent Andrzej Duda w swoim liście, wciąż tysiące ofiar czekają na odnalezienie, identyfikację i godny pochówek. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi intensywne prace poszukiwawcze w całej Polsce, realizowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji.
W czwartek w Belwederze obecni byli m.in. rodziny zidentyfikowanych ofiar, prezydent elekt Karol Nawrocki, wiceprezesi IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i dr hab. Karol Polejowski oraz przedstawiciele instytucji państwowych.
Red.
Uroczystości w Belwederze, fot. PAP/Marian Zubrzycki
Inne tematy w dziale Polityka