Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zażądała od Zełenskiego wyjaśnień w sprawie ograniczenia niezależności kluczowych instytucji zajmujących się zwalczaniem korupcji na Ukrainie, przypominając, że niezależność organów antykorupcyjnych to fundament praworządności i warunek dalszej integracji z Unią Europejską. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Von der Leyen wzywa Zełenskiego do wyjaśnień. Ukraina osłabiła niezależność instytucji antykorupcyjnych
Unia Europejska z niepokojem zareagowała na decyzję ukraińskiego parlamentu i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o ograniczeniu niezależności NABU i SAP – kluczowych instytucji zajmujących się zwalczaniem korupcji na Ukrainie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zażądała od Zełenskiego wyjaśnień w tej sprawie, przypominając, że niezależność organów antykorupcyjnych to fundament praworządności i warunek dalszej integracji z Unią Europejską.
Krytyczny wobec nowych przepisów jest również redaktor śledczy Jurij Nikołow z projektu „Naszi Hroszi”. Jego zdaniem zmiana prawa przekreśla szanse na jakiekolwiek skuteczne śledztwa dotyczące korupcji w otoczeniu prezydenta. – To oficjalny krok antyzachodni. Teraz korupcja na najwyższych szczeblach będzie de facto chroniona – ocenił.
Wcześniej doszło do protestów w Kijowie przeciwko ustawie, a służby przeprowadziły rewizje w instytucjach antykorupcyjnych. Dyrektor NABU Semen Krywonos stwierdził, że parlament „zniszczył infrastrukturę antykorupcyjną kraju”. Sprawa może zagrozić dalszym rozmowom o akcesji Ukrainy do UE.
Rekonstrukcja rządu Tuska. Prezydent dokona zmian w czwartek
W czwartek o godz. 15.30 prezydent Andrzej Duda oficjalnie powoła nowych ministrów rządu Donalda Tuska. W środę premier ogłosił skład zrekonstruowanej Rady Ministrów. W nowym gabinecie znalazło się 21 ministrów konstytucyjnych (zamiast dotychczasowych 26), w tym trzech wicepremierów. Wśród najważniejszych zmian:
- Waldemar Żurek (sędzia z Krakowa) zostanie ministrem sprawiedliwości
- Miłosz Motyka pokieruje nowo utworzonym Ministerstwem Energii
- Andrzej Domański obejmie nowy resort finansów i gospodarki
- Stefan Krajewski zostanie ministrem rolnictwa
- Jolanta Sobierańska-Grenda obejmie resort zdrowia
- Marta Cienkowska pokieruje Ministerstwem Kultury
Dotychczasowa ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała, że pozostaje w rządzie, choć „w innej formule”. Jak zapowiedziała, będzie kontynuować swoje działania, prawdopodobnie jako pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.
Hołownia: rekonstrukcja to nowa dynamika dla koalicji
Lider Polski 2050 i marszałek Sejmu Szymon Hołownia pozytywnie ocenił zmiany w rządzie. Podkreślił, że jego ugrupowanie „nabrało nowej dynamiki” i jako jedyne powierzyło wszystkie resorty kobietom. W składzie rządu Polskę 2050 reprezentują teraz: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (fundusze), Paulina Hennig-Kloska (klimat i środowisko) oraz Marta Cienkowska (kultura). Adriana Porowska została sekretarzem stanu w KPRM.
Hołownia odniósł się także do braku Aleksandry Leo w nowym składzie, tłumacząc, że posłanka zrezygnowała z funkcji z powodów rodzinnych. Zaznaczył, że jako polityk rozumie takie decyzje i przyjmuje je z szacunkiem.
Nowy podział kompetencji między resortami energii i klimatu
Po powołaniu Ministerstwa Energii, część kompetencji dotychczasowego resortu klimatu zostanie przeniesiona do nowej struktury. Jak ustaliła PAP, departament elektroenergetyki trafi do Ministerstwa Energii, natomiast kwestie dotyczące odnawialnych źródeł energii, w tym offshore, wiatraki lądowe i energetyka obywatelska, pozostaną w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pod kierownictwem Pauliny Hennig-Kloski.
W resorcie klimatu nadal będą funkcjonować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i instytucje zajmujące się ochroną przyrody, gospodarką odpadami i leśnictwem. Obecnie w MKiŚ pozostaje pięciu wiceministrów, a Miłosz Motyka jako nowy minister energii odchodzi z dotychczasowego stanowiska.
Kotula: walka o równość trwa mimo zmiany roli
Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy, dotąd ministra ds. równości, nie znalazła się w składzie nowej Rady Ministrów. Jak zapewniła, „walka o równość trwa”, a ona sama pozostanie w rządzie jako sekretarz stanu lub pełnomocniczka ds. równego traktowania. Organizacja Kampania Przeciw Homofobii skrytykowała likwidację tego stanowiska, nazywając to symbolicznym wycofaniem spraw mniejszości z agendy rządu.
Kotula przypomniała, że prowadziła prace nad ustawą o związkach partnerskich i zapowiedziała, że projekt Lewicy zostanie najpewniej poddany pierwszemu czytaniu we wrześniu. Podkreśliła, że mimo zmiany formy pozostaje zaangażowana w te same obszary.
Polski astronauta wraca na Ziemię. Spotkanie z Tuskiem w czwartek
W czwartek do Polski wraca astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, uczestnik misji IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przed południem odbędzie się jego oficjalne powitanie na Lotnisku Chopina w Warszawie, a następnie spotka się z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM. Zaplanowano wspólną konferencję prasową.
Uznański-Wiśniewski spędził w kosmosie 20 dni jako członek załogi misji Ax-4. Od kilku dni przebywał na rehabilitacji w niemieckim ośrodku DLR w Kolonii.
na zdjęciu: Uczestnicy protestu przeciwko planom likwidacji Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej przeszli ulicami Kijowa, 22 bm. Podobne manifestacje odbyły się również w innych ukraińskich miastach, m.in. w Odessie i we Lwowie. (amb) PAP/Victor Kovalchuk
Inne tematy w dziale Polityka