Uczestnicy protestu przeciwko planom likwidacji Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej przeszli ulicami Kijowa, 22 bm. Podobne manifestacje odbyły się również w innych ukraińskich miastach, m.in. w Odessie i we
Uczestnicy protestu przeciwko planom likwidacji Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej przeszli ulicami Kijowa, 22 bm. Podobne manifestacje odbyły się również w innych ukraińskich miastach, m.in. w Odessie i we

„Korupcja na najwyższych szczeblach zyskała ochronę". KE żąda wyjaśnień od Zełenskiego

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 48
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zażądała od Zełenskiego wyjaśnień w sprawie ograniczenia niezależności kluczowych instytucji zajmujących się zwalczaniem korupcji na Ukrainie, przypominając, że niezależność organów antykorupcyjnych to fundament praworządności i warunek dalszej integracji z Unią Europejską. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Von der Leyen wzywa Zełenskiego do wyjaśnień. Ukraina osłabiła niezależność instytucji antykorupcyjnych

Unia Europejska z niepokojem zareagowała na decyzję ukraińskiego parlamentu i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o ograniczeniu niezależności NABU i SAP – kluczowych instytucji zajmujących się zwalczaniem korupcji na Ukrainie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zażądała od Zełenskiego wyjaśnień w tej sprawie, przypominając, że niezależność organów antykorupcyjnych to fundament praworządności i warunek dalszej integracji z Unią Europejską.

Krytyczny wobec nowych przepisów jest również redaktor śledczy Jurij Nikołow z projektu „Naszi Hroszi”. Jego zdaniem zmiana prawa przekreśla szanse na jakiekolwiek skuteczne śledztwa dotyczące korupcji w otoczeniu prezydenta. – To oficjalny krok antyzachodni. Teraz korupcja na najwyższych szczeblach będzie de facto chroniona – ocenił.

Wcześniej doszło do protestów w Kijowie przeciwko ustawie, a służby przeprowadziły rewizje w instytucjach antykorupcyjnych. Dyrektor NABU Semen Krywonos stwierdził, że parlament „zniszczył infrastrukturę antykorupcyjną kraju”. Sprawa może zagrozić dalszym rozmowom o akcesji Ukrainy do UE.


Rekonstrukcja rządu Tuska. Prezydent dokona zmian w czwartek

W czwartek o godz. 15.30 prezydent Andrzej Duda oficjalnie powoła nowych ministrów rządu Donalda Tuska. W środę premier ogłosił skład zrekonstruowanej Rady Ministrów. W nowym gabinecie znalazło się 21 ministrów konstytucyjnych (zamiast dotychczasowych 26), w tym trzech wicepremierów. Wśród najważniejszych zmian:

  • Waldemar Żurek (sędzia z Krakowa) zostanie ministrem sprawiedliwości
  • Miłosz Motyka pokieruje nowo utworzonym Ministerstwem Energii
  • Andrzej Domański obejmie nowy resort finansów i gospodarki
  • Stefan Krajewski zostanie ministrem rolnictwa
  • Jolanta Sobierańska-Grenda obejmie resort zdrowia
  • Marta Cienkowska pokieruje Ministerstwem Kultury

Dotychczasowa ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała, że pozostaje w rządzie, choć „w innej formule”. Jak zapowiedziała, będzie kontynuować swoje działania, prawdopodobnie jako pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.


Hołownia: rekonstrukcja to nowa dynamika dla koalicji

Lider Polski 2050 i marszałek Sejmu Szymon Hołownia pozytywnie ocenił zmiany w rządzie. Podkreślił, że jego ugrupowanie „nabrało nowej dynamiki” i jako jedyne powierzyło wszystkie resorty kobietom. W składzie rządu Polskę 2050 reprezentują teraz: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (fundusze), Paulina Hennig-Kloska (klimat i środowisko) oraz Marta Cienkowska (kultura). Adriana Porowska została sekretarzem stanu w KPRM.

Hołownia odniósł się także do braku Aleksandry Leo w nowym składzie, tłumacząc, że posłanka zrezygnowała z funkcji z powodów rodzinnych. Zaznaczył, że jako polityk rozumie takie decyzje i przyjmuje je z szacunkiem.


Nowy podział kompetencji między resortami energii i klimatu

Po powołaniu Ministerstwa Energii, część kompetencji dotychczasowego resortu klimatu zostanie przeniesiona do nowej struktury. Jak ustaliła PAP, departament elektroenergetyki trafi do Ministerstwa Energii, natomiast kwestie dotyczące odnawialnych źródeł energii, w tym offshore, wiatraki lądowe i energetyka obywatelska, pozostaną w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pod kierownictwem Pauliny Hennig-Kloski.

W resorcie klimatu nadal będą funkcjonować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i instytucje zajmujące się ochroną przyrody, gospodarką odpadami i leśnictwem. Obecnie w MKiŚ pozostaje pięciu wiceministrów, a Miłosz Motyka jako nowy minister energii odchodzi z dotychczasowego stanowiska.


Kotula: walka o równość trwa mimo zmiany roli

Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy, dotąd ministra ds. równości, nie znalazła się w składzie nowej Rady Ministrów. Jak zapewniła, „walka o równość trwa”, a ona sama pozostanie w rządzie jako sekretarz stanu lub pełnomocniczka ds. równego traktowania. Organizacja Kampania Przeciw Homofobii skrytykowała likwidację tego stanowiska, nazywając to symbolicznym wycofaniem spraw mniejszości z agendy rządu.

Kotula przypomniała, że prowadziła prace nad ustawą o związkach partnerskich i zapowiedziała, że projekt Lewicy zostanie najpewniej poddany pierwszemu czytaniu we wrześniu. Podkreśliła, że mimo zmiany formy pozostaje zaangażowana w te same obszary.


Polski astronauta wraca na Ziemię. Spotkanie z Tuskiem w czwartek

W czwartek do Polski wraca astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, uczestnik misji IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przed południem odbędzie się jego oficjalne powitanie na Lotnisku Chopina w Warszawie, a następnie spotka się z premierem Donaldem Tuskiem w KPRM. Zaplanowano wspólną konferencję prasową.

Uznański-Wiśniewski spędził w kosmosie 20 dni jako członek załogi misji Ax-4. Od kilku dni przebywał na rehabilitacji w niemieckim ośrodku DLR w Kolonii.

na zdjęciu: Uczestnicy protestu przeciwko planom likwidacji Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej przeszli ulicami Kijowa, 22 bm. Podobne manifestacje odbyły się również w innych ukraińskich miastach, m.in. w Odessie i we Lwowie. (amb) PAP/Victor Kovalchuk

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj48 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (48)

Inne tematy w dziale Polityka