GugulskiM
Bądź tym bardziej niedoceniony, im bardziej masz słuszność... [R. de J.]
41 obserwujących
537 notek
685k odsłon
  121   0

Czy niewychowana nerwowa sztuczna inteligencja jest mańkutem i nie umie grać w szachy?

Artykuł "Powstał rywal sztucznej inteligencji ChatGPT. Wygrał z nią w „polskim teście”" redakcja portalu dziennika "Rzeczpospolita" [rp.pl] zilustrowała zaczerpniętym z Adobe Stock zdjęciem przedstawiającym zastawioną figurami szachownicę oraz uniesioną nad nią lewą rękę humanoidalnego robota.

Robot trzyma w "dłoni" białego skoczka, którym przewraca czarnego króla stojącego na polu e5.

Wnioski:

1. Claude ("najnowszy model konwersacyjnej sztucznej inteligencji, który rzuca wyzwanie robiącemu furorę chatbotowi, opracowanemu przez firmę OpenAI") jest mańkutem.

2. Claude nie wie, że grając w szachy można zbić każdą bierkę przeciwnika z wyjątkiem króla (albo nie wie, że przewracanie cudzych figur lub pionków to oznaka złego wychowania lub słabych nerwów albo i pierwszego i drugiego).

3. Claude wykonuje nielegalne posunięcie a może też nie zauważył, że król przeciwnika zajmuje na szachownicy pozycję niezgodną z przepisami gry i nie wie, co w tej sytuacji nakazują zrobić przepisy gry (albo zauważył, ale próbuje postąpić niezgodnie z art. 7 ust. 1 Przepisów gry Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), który mówi, że "Jeżeli w czasie partii wystąpiła nieprawidłowość [...] należy odtworzyć prawidłową pozycję ustawiając figury na właściwych polach [...]"). Skoro bowiem Claude próbuje "zbić" białym skoczkiem czarnego króla stojącego na e5, to wypada zadać pytanie, jakim cudem król znalazł się na tym polu, skoro ustawianie króla pod szachem jest niezgodne z przepisami gry?

- - -

Czarne [rywal Claudea]:

pionki e6, e7, Se4, Gf3, Ke5

Białe [Claude]:

pionki d6, g4, h4, Sb6, Sd3 (albo Sc4, albo Sd7, albo Sf7 albo Sg6, bo tylko te pola są niezajęte spośród tych pól, z których skoczek mógłby pójść na pole e5 - oczywiście pod warunkiem, że nie stałby na tym polu czarny król), Ga7, Gc6, We3, Wf1, Kh2 (albo Kg1 albo Ka8, bo tylko te trzy pola spośród czterech niewidocznych na zdjęciu są nieszachowane przez czarne, a biały król gdzieś stać musi, choć na zdjęciu go nie widać)

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale