GugulskiM
Bądź tym bardziej niedoceniony, im bardziej masz słuszność... [R. de J.]
37 obserwujących
534 notki
657k odsłon
245 odsłon

Kary cielesne w wojsku a odzyskanie Niepodległości

Wykop Skomentuj3

image

Dziś już nikt nie pamięta (a mało kto wie), że jednym ze skutków odzyskania przez Polskę niepodległości było zniesienie stosowanych we wszystkich armiach zaborczych okrutnych kar cielesnych w wojsku.
Ale że nie od razu Kraków zbudowano, więc i znoszenie okrutnych kar cielesnych w polskim wojsku nie odbywało się bezproblemowo. Na przykład likwidacja kary słupka. A co to była kara słupka?

"Sie, Rechnungsfeldfebel — zwrócił się porucznik [Lukasz] do Vańka — zaprowadź [Balouna] do kaprala Weidenhofera, żeby go przywiązał do słupka dziś wieczorem na dwie godziny i to na dziedzińcu koło kuchni, jak będą wydawali gulasz. Niech go przywiąże do słupka porządnie wysoko, żeby stał na paluszkach i żeby widział, jak się ten gulasz będzie gotował. I niech pan wyda rozporządzenie, żeby Baloun był przywiązany do słupka i wówczas jeszcze, gdy gulasz będzie wydawany, żeby mu śliny z pyska leciały jak głodnej suce, przyczajonej koło wędliniarni. Kucharzowi powiedzieć, żeby jego porcję rozdał. ...

Szwejk przez dość długą chwilę daremnie szukał nie tylko plutonowego Fuchsa, ale i innych podoficerów. Byli w kuchni, ogryzali kości i bawili się widokiem Balouna przywiązanego do słupka. Stał mocno na ziemi na całych stopach, bo się nad nim zlitowali i pofolgowali mu trochę..."

Kto sądzi, że wydane w 1921 roku "Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej" Jaroslava Haška to tylko satyryczna literatura, niech zapozna się z interpelacją poselską "w sprawie wprowadzenia w wojsku kary słupka", złożoną dokładnie 100 lat temu, bo 4 czerwca 1919 roku przez grupę posłów na polski Sejm Ustawodawczy [tekst pod linkiem].

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura