L. Leslie Brooke, 1904
L. Leslie Brooke, 1904
Liberte Liberte
1201
BLOG

Krzysztof Iszkowski: Świnka Donek ucieka ze słomianego domku

Liberte Liberte Polityka Obserwuj notkę 22

 Wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że po latach opóźnień (Gazoport) i obietnic bez pokrycia (gaz łupkowy) polski rząd wreszcie zajął się energetyką.  Podczas wizyty w Tychach premier Tusk wezwał do stworzenia „unii energetycznej”, która zapewniłaby bezpieczeństwo dostaw gazu krajom takim jak Polska, a przy okazji pozwoliłaby na „rehabilitację” węgla jako źródła energii. Trudno o bardziej dosadny przykład krótkowzroczności i nacjonalistycznego egocentryzmu.

Polska przez lata blokowała unijną politykę klimatyczną, której długofalowym i strategicznym celem jest przejście na odnawialne źródła energii, a więc zupełne uniezależnienie się od rosyjskich dostaw. Cel ten wydawał się Tuskowi (a także wcześniej Kaczyńskiemu) zbyt ambitny, a konieczne działania zbyt drogie. Unijne wymogi dotyczące udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogóle krajowej produkcji Polacy obeszli w cwaniaczkowaty sposób – do kotłów elektrowni węglowych trafia krajowe i importowane z Amazonii drewno, co ani nie zmniejsza emisji CO2, ani nie wspomaga innowacji .

Niczym w bajce o trzech świnkach, gdy zły wilk Władymir zaczął grasować w najbliższej okolicy, świnka Donek porzuciła swoją słomianą chatkę i zaczęła szukać bezpiecznego schronienia. Zapewne je znajdzie, ale w sieni ceglanej chatki starszej i mądrzejszej siostry czeka ją reprymenda. Brzmieć będzie mniej więcej tak:

Zapewnienia Europejczykom bezpieczeństwa energetycznego w długiej perspektywie wymaga trzech  nierozerwalnie związanych działań: odejścia od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej oraz modernizacja i połączenie sieci przesyłowych. Realizacja każdego z tych zadań daje bodziec dla pobudzenia europejskiej innowacyjności i kreatywności – a więc stwarza szansę na ekonomiczne odrodzenie kontynentu.

Dotyczy to również Polski: główną cechą odnawialnych źródeł energii jest to, że konieczna do jej pozyskiwania infrastruktura (wiatraki, panele słoneczne, turbiny wodne, połączone z chlewami biogazownie) ma małą skalę, co pozwala by producentami energii były małe i średnie przedsiębiorstwa, rolnicy, a nawet osoby fizyczne. To są dziesiątki tysięcy miejsc pracy – podczas gdy zarządzana przez wielki koncern elektrownia jądrowa tworzy ich zaledwie paręset.

Znaczna część kosztów OZE pozostaje w kraju, dając kapitał pod kolejne inwestycje. Jako przykład może posłużyć energia wiatrowa, której koszty (m.in. zakup wiatraków, przyłączenie do sieci energetycznej, usługi eksperckie i finansowe, czy budowa dróg dojazdowych) są zyskiem krajowych przedsiębiorców. Dodać do tego należy wpływy z podatku od nieruchomości  do budżetu gminy, wpływy z tytułu udziału gminy w podatku PIT i CIT, dochody z tytułu dzierżawy gruntów komunalnych oraz udział w zyskach. Samorządy korzystają także na modernizacji infrastruktury energetycznej i drogowej. Poprawa sieci drogowej odbywa się bowiem zwykle na koszt inwestora. Dotyczy to nie tylko głównych dróg i skrzyżowań, ale też budowy sieci dróg na terenach uprawnych, z których później chętnie korzystają np. rolnicy oraz okoliczni mieszkańcy.

W dyskusjach na temat OZE pomijany jest fakt, że rozwój tych technologii oznacza jednocześnie istotną kreację nowych miejsc pracy. Etaty tworzone są nie tylko w zakładach produkujących komponenty instalacji. Niemniej istotne jest świadczenie usług obsługi i konserwacji. Znowu korzystają zatem wszyscy.

W przyszłe bogactwo i niezależność  trzeba inwestować zawczasu, droga świnko.  

Liberte
O mnie Liberte

Nowy miesięcznik społeczno - polityczny zrzeszający zwolenników modernizacji i państwa otwartego. Pełna wersja magazynu dostępna jest pod adresem: www.liberte.pl Pełna lista autorów Henryka Bochniarz Witold Gadomski Szymon Gutkowski Jan Hartman Janusz Lewandowski Andrzej Olechowski Włodzimierz Andrzej Rostocki Wojciech Sadurski Tadeusz Syryjczyk Jerzy Szacki Adam Szostkiewicz Jan Winiecki Ireneusz Krzemiński

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka