4 obserwujących
121 notek
86k odsłon
  646   0

Czy powstanie sejmowa komisja w sprawie GetBack'a ?

Dla niewtajemniczonych: firma GetBack to spółka publiczna, nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), do niedawna spółka giełdowa, zajmująca się windykacją wierzytelności, która w ostatnich dniach przestała spłacać swoje zobowiązania z tytułu wyemitowanych wcześniej obligacji. Nie byłoby pewnie w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że spółka ta masowo emitowała swoje obligacje w tzw. "ofertach prywatnych", czyli skierowanych do określonej grupy (maksymalnie 149 osób) potencjalnych inwestorów, co powinno w swoim czasie zainteresować Komisję Nadzoru Finansowego. Powinno, ale nie zainteresowało. W efekcie ponad 9 tysięcy osób pozostalo z obligacjami GetBack'u o wartości nominalnej przekraczającej 2,6 mld złotych. Regulator twierdzi, że nie znał skali problemu, gdyż spółka podawała nierzetelne informacje w swoich kwartalnych sprawozdaniach finansowych. Zawiadomił nawet w tej sprawie prokuraturę. Problem w tym, że GetBack zarządzał również tzw. funduszami sekurytyzacyjnymi kilku Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które również są nadzorowane przez KNF, więc Regulator miał naprawdę wiele okazji, żeby dokładnie prześwietlić działalność tego podmiotu. Dodatkowej pikanterii dodaje fakt, że pod koniec 2017 roku jeden z inwestorów, "nęcony" przez pośredników wysokodochodowymi obligacjami GetBack'u,  zwrócił się w tej sprawie do Regulatora. Otrzymał odpowiedź, że Komisja nie sprawuje nadzoru nad prywatnymi ofertami papierów wartościowych. Odpowiedź kuriozalna zważywszy na fakt, że obligacje spółki publicznej sprzedawały klientom banki i biura maklerskie, czyli kolejne podmioty podlegające nadzorowi KNF !  Wygląda więc na to, że Komisja Nadzoru Finansowego, która z definicji ma m.in. chronić drobnych inwestorów na rynku kapitałowym, jest nieefektywna i nie jest w stanie zapewnić inwestorom właściwego poziomu informacji o produktach oferowanych przez podmioty nadzorowane !

Ale jest też polityczna strona tego zdarzenia. Nie jest tajemnicą, że GetBack mocno wspierał inicjatywy prawej strony sceny politycznej w Polsce (wliczając w to sam Salon24). Był Partnerem Strategicznym uroczystej Gali zorganizowanej w lutym br. z okazji 25-cio lecia "Gazety Polskiej" (http://telewizjarepublika.pl/juz-dzis-o-1900-wielka-gala-quotgazety-polskiejquot-ogladaj-na-zywo-w-tv-republika-i-na-portalu,60221.html), był Partnerem Wspierającym odbywającej się tydzień później gali wieńczącej plebiscyt "Człowiek Wolności" organizowany przez tygodnik Sieci (https://www.wsieciprawdy.pl/czlowiek-wolnosci-2017-pproject-17.html), prowadził rozmowy z  Bankiem PKO BP S.A. oraz Polskim Funduszem Rozwoju S.A. w sprawie finansowania na ćwierć miliarda zlotych (https://www.getbacksa.pl/images/dla-inwestora/raporty-biezace/2018/Oświadczenie_Konrad_Kąkolewski.pdf). Wszystko to "wyciągnął" poseł Brejza z PO i wystosował dzisiaj w tej sprawie obszerny list do premiera Morawieckiego. Czy wzorem AmberGold skończy się to powołaniem sejmowej komisji ? Poszkodowanych o połowę mniej (w przypadku AmberGold jest ich ok. 18 tysięcy), ale kwota prawie trzykrotnie większa ...

Przypomina mi się łacińska maksyma: "Converte gladium tuum in locum suum: omnes enim, qui acceperint gladium, gladio peribunt", czyli "kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie"


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale