4 obserwujących
72 notki
27k odsłon
127 odsłon

Putin-75.lecie Pobiedy; przepisuje historię: oskarża Zachód, Polskę -Stalina wybiela.

Wykop Skomentuj2

Владимир Путин: 75 лет Великой Победы: общая ответственность перед историей и будущим.

W związku  z  75.leciem zakończenia  II wojny  Władymir  Putin  popełnił  propagandowy  artykuł  w którym jeszcze  bardziej  niż  poprzednio  nagina  fakty  historyczne  i stalinowski  ZSRR  czyni  jedynym państwem  , które  wtedy- od 38 roku  - walczyło o pokój  w Europie  a  do wybuchu  wojny  i dalszych  jej  straszliwych  skutków  doprowadził  Zachód  i Polska.

https://echo.msk.ru/blog/statya/2662759-echo/

artykuł opublikowany   m.in. na portalu  Echo Moskwy


  Putin stosuje  tu klasyczne  chwyty  poststalinowskiej  propagandy:-  pomija lub bagatelizuje   postępki  Stalina i ZSRR;  manipuluje faktami wyciąga jakieś  wypowiedzi  wyrwane  z kontekstu  , np.  ministra  Becka  i buduje  na nich  całą,  oskarżycielską narrację, itd.itp.

np.

 Польше отдавали себе отчет, что без гитлеровской поддержки ее захватнические планы были бы обречены на провал

W Polsce  zdawano  sobie sprawę  , że  bez hitlerowskiego  wsparcia  jej  zaborcze  plany  skazane były by na porażkę..

napisał Putin. ( Nie pisze  nic o zaborczych  planach  ZSRR...)


 I dalej  w podobnym  stylu  manipuluje  faktami  w sprawie kryzysu  czechosłowackiego  - przedstawiając propagandowe  hasełka Stalina  jako rzeczywiste  zamiary:

Но и потому, что как-то неудобно вспоминать, что в те драматичные дни 1938 года только СССР вступился за Чехословакию

I dlatego , niewygodnie  jest (Zachodowi) wspominać, że w tych  dramatycznych  dniach  1938  roku  tylko  ZSRR  wystąpił w obronie Czechosłowacji.

(Oczywiście  polityka  Francji i Anglii była  błędna;  marni  przywódcy  tych krajów błędnie  i naiwnie sądzili , że  Hitler  zatrzyma  sie  po  zaspokojeniu  jego  żądań  - a wynikające  z   nich  zmiany  terytorialne  rzeczywiście mają  uzasadnienie  i jest to naprawianie błędów konferencji  wersalskiej  , gdy  Czechosłowacji  przyznano  tereny zamieszkiwane w dużym stopniu   przez  ludność  niemieckojęzyczną.)

Nie zmienia to faktu , że  ZSRR nie zamierzał  wesprzeć militarnie  Czechosłowacji. Stalinowi zależało na wybuchu  wojny w  Europie  ale  miedzy Niemcami  i Francją , Anglią.

co do  września  1939  to Putin  stwierdza (  oczywiście  trafnie) , że  Francja  i Anglia  zdradziły  Polskę

- ale  w ogóle nie wspomina  ciosu  nożem w plecy  jaki Polska  otrzymała  od ZSRR !!!

image

 Swe manipulacje  Putin  przedstawia  jako  przeciwstawienie  sie  próbie  przepisywania historii ( przez  zachodnich historyków)  która może  doprowadzić  do nowej tragedii !!!!

... Путин говорит не только об этом, но и о том, как попытка переписать историю войны может привести к новой трагедии.

.. Główna  teza  Putina jest taka:

 -to Układ Monachijski  doprowadził  do II wojny światowej a  Pakt  Ribbentrop-Mołotow( tak  naprawdę  Pakt Hitler-Stalin)  został  zawarty  przez  ZSRR  z koniecznosci, dla  obrony  własnych  interesów  wobec  knowań Zachodu  , który  chciał rzekomo  skierować  agresję  Hitlera  na  ZSRR.

Tylko że:

- Putin  komentuje  te wydarzenia  ahistorycznie

-  przywódcy  Francji  i Anglii  przed  1 wrzesnia 1939 nie mogli  być  pewni że  wojna  wybuchnie

inaczej jest  z  postawą  ZSRR  wobec  wojny

-  po pierwsze  ZSRR  zawarł Pakt  w faszystowskimi  Niemcami  w celu  dokonania  rozbioru  Polski  - jak to okreslił  Mołotow: tego

bękarta  Traktatu  Wersalskiego.

- To ZSRR  zaatakował  Polskę  wspierając  faszystowskie  Niemcy, gdy  Francja  i Anglia  wywołały Niemcom  wojne; Anglia rozpoczęła  blokadę  morską  Niemiec  w przełamaniu  której  - w sensie  dostaw  strategicznych - pomagał Niemcom  ZSRR!!!


    Putin  ignoruje też  fakt , że  ZSRR  nie potępiał   brutalnych  metody  prowadzenia  wojny  przez Niemcy - gdy  bombardowano  polskie  miasta i zabijano  ludność  cywilną  - gdy  jeszcze  niecałe 2 lata  wcześniej  trąbił na cały  świat  o pomoc  dla  hiszpańskiej  republiki  gdy bombardowano Madryt  i zginęło  znacznie mniej ludzi  niż  w  Polsce; jakoś  nagle  sprawy  moralne  zupełnie  zniknęły  z polityki    ZSRR.


Wreszcie  Putin  przemilcza  fakt  agresji  stalinowskiego  ZSRR  przeciw  Finlandii, krajom  bałtyckim, Rumunii.


  Wreszcie Putin  znów  gra  propagandową  kartą  ofiar  jakie  "złożył " ZSRR  dla pokonania  faszyzmu


Tylko  że:


- to Stalin  przez  swą agresywną  politykę  doprowadził  do takich  strat ludnościowych  i materialnych  w   ZSRR;

gdyby nie wspierał  Hitlera  przy  rozpoczeciu  wojny

gdyby nie wspierał  Hitlera  dostawami  surowców  strategicznych

gdyby wreszcie  -  wsparł  Francję  i Anglię  gdy  te  stanęły  do walki z Niemcami  faszystowskimi gdy te zaatakowały  je  w 1940  roku

- to  wojna  zakończyła by się albo w 1940 albo 1941 roku.

Putin  napisał  w  artykule:

 Советский Союз до последней возможности старался использовать любой шанс для создания антигитлеровской коалиции, повторю, несмотря на двуличную позицию стран Запада.

ZSRR   starał się wykorzystać  do końca  jakiekolwiek szanse  dla stworzenia  koalicji  antyhitlerowskiej- powtórz-  nie patrząc na dwulicową  pozycję  państw  zachodnich.

Tylko że:

- gdy  już ta  koalicja  zachodnia walczyła  z Niemcami  faszystowskimi : ( Francja, Anglia, Belgia, Holandia) to ZSRR  się  do niej nie przyłączył...

Zdjęcie z  artykułu:

http://thiswas.ru/novejshee-vremya/kto-zagubil-bolshe-zhiznej-gitler-ili-stalin.html

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka