Jacek Arkuszewski Jacek Arkuszewski
126
BLOG

Konstytucja IIIRP - jak to razem rozumieć?

Jacek Arkuszewski Jacek Arkuszewski Polityka Obserwuj notkę 12
Art. 133
  1. Prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem.

Art. 134

  1. Prezydent Rzeczypospolitej jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

     

  2. W czasie pokoju Prezydent Rzeczypospolitej sprawuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej.

 Art. 146

  1. Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej.

     

  2. Do Rady Ministrów należą sprawy polityki państwa nie zastrzeżone dla innych organów państwowych i samorządu terytorialnego.

     

  3. Rada Ministrów kieruje administracją rządową.

     

  4. W zakresie i na zasadach określonych w Konstytucji i ustawach Rada Ministrów w szczególności:

     

    1) zapewnia wykonanie ustaw,

     

    2) wydaje rozporządzenia,

     

    3) koordynuje i kontroluje prace organów administracji rządowej,

     

    4) chroni interesy Skarbu Państwa,

     

    5) uchwala projekt budżetu państwa,

     

    6) kieruje wykonaniem budżetu państwa oraz uchwala zamknięcie rachunków państwowych i sprawozdanie z wykonania budżetu,

     

    7) zapewnia bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz porządek publiczny,

     

    8) zapewnia bezpieczeństwo zewnętrzne państwa,

     

    9) sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie stosunków z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi,

     

    10) zawiera umowy międzynarodowe wymagające ratyfikacji oraz zatwierdza i wypowiada inne umowy międzynarodowe,

     

    11) sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie obronności kraju oraz określa corocznie liczbę obywateli powoływanych do czynnej służby wojskowej,

     

    12) określa organizację i tryb swojej pracy.

Art. 157
  1. Członkowie Rady Ministrów ponoszą przed Sejmem solidarną odpowiedzialność za działalność Rady Ministrów.

     

  2. Członkowie Rady Ministrów ponoszą przed Sejmem również odpowiedzialność indywidualną za sprawy należące do ich kompetencji lub powierzone im przez Prezesa Rady Ministrów.

 Z tego nie wynika, że premier jest podporządkowany prezydentowi w dziedzinie polityki zagranicznej i spraw obronnych, bowiem w Art. 157 jest jasno sformułowane na kim spoczywa odpowiedzialność. A kto jest za coś odpowiedzialny ten nie może działać na podstawie instrukcji zzewnątrz.

 A iina sprawa, że należałoby pociągnąć do odpowiedzialności autorów tego gniota prawnego jakim w tym zakresie jest konstytucja IIIRP:

 


Zajmuje sie takze muzeum w Rapperswilu oraz wnukiem, troche Szekspirem i teatrem, mieszkam na wsi opodal Zurychu. yacek@freesurf.ch

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Polityka