36 obserwujących
2017 notek
1121k odsłon
277 odsłon

Wideo. Zychowicz będzie wściekły. Dr Lucyna Kulińska krytycznie o jego zarzutach wobec AK

Wykop Skomentuj1

Jan Bodakowski
Wideo. Zychowicz będzie wściekły. Dr Lucyna Kulińska krytycznie o jego zarzutach wobec AK rzekomo bezczynnej na Wołyniu

Nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się praca Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony”, w której ten historyk oskarżył Armie Krajową o bezczynność AK wobec ludobójstwa Polaków dokonanego przez ukraińskich nazistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej od 1939 do 1947 roku.

O opinie o książce Piotra Zychowicza zapytałem dr Lucynę Kulińską specjalizującą się w zagadnieniu ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nazistów z UPA. Zdaniem dr Kulińskiej, Zychowicz oparł swoją książkę na źródłach. W relacjach i raportach widać żal Wołyniaków do Armii Krajowej.

Dr Kulińska uważa jednak, że na Wołyniu po wywózkach sowieckich Rosjanie zniszczyli polską warstwę przywódczą, więc trudno było stworzyć na Wołyniu struktury AK, a Armia Krajowa nie miała możliwości przygotować się do masakry, ani nie miała rozpoznania o planach Ukraińców. Jednak w Małopolsce Wschodniej po ludobójstwo na Wołyniu, AK miała możliwość realnej walki z ukraińskimi oprawcami.

W opinii dr Kulińskiej Piotr Zychowicz nie pokazuje wszystkich okoliczności, w tym i tego, że Polacy nie mogli przyjąć pomocy Niemców, bo oznaczałoby to zgodę Polaków na stworzenie polskich oddziałów podległych Niemcom do walki z sowietami, w sytuacji, gdy Polacy zobowiązali się do lojalności wobec aliantów.

Dr Kulińska przypomina, że Polacy mieszkający na Wołyniu w ogóle nie brali pod uwagę, że ich sąsiedzi, ich przyjaciele, ludzie, z którymi byli spowinowaceni, ich sadystycznie wymordują. Dodatkowo, gdy młodzi Polacy byli bardziej świadomi zagrożenia, to starsi nie chcieli się zbroić, by nie prowokować Ukraińców.

Zdaniem dr Kulińskiej ludobójstwo Polaków na Wołyniu dokonane przez nazistów ukraińskich było atakiem na biednych chłopów, wielodzietne rodziny. W czasie sadystycznych mordów dokonywanych przez bandy UPA ginęły głównie dzieci i kobiety. Ukraińcy nie walczyli z polskimi partyzantami, tylko mordowali kobiety i dzieci.

Lucyna Kulińska o książce Zychowicza o WołyniuJan Bodakowski
image

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale