kejow kejow
211
BLOG

Gazprom nowe oblicze monopolisty na rynku Unii Europejskiej

kejow kejow Polityka Obserwuj notkę 0

Nowa struktura Gazpromu w Europie

 

Sprzedażą paliwa zajmie się spółka GMT Holding. Logistyką z kolei zajmie się    firma Gazprom Storages & Transport, która będzie odpowiadać   także za utrzymanie infrastruktury przesyłowej.
Do jej struktury będzie należeć również niemiecka spółka córka rosyjskiego       koncernu gazowego - Gazprom Germania. Nicole Bokstaller, rzeczniczka prasowa KE ds. energii potwierdziła     RBK daily informację o tym, że "słyszała" o planach Gazpromu..
 września KE wszczęła dochodzenie antymonopolowe wobec Gazpromu.    
Komisja sprawdza, czy koncern nie nadużywa swojej dominującej pozycji           na rynku dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej i nie pogarsza w  ten sposób bezpieczeństwa dostaw gazu do konsumentów w UE.
Moskwa od dłuższego czasu jest w sporze z Brukselą o trzeci pakiet energetyczny.
Stronie rosyjskiej nie podoba się też tzw. klauzula Gazpromu, która przewiduje ona,            że zanim kraj Unii Europejskiej dopuści do jakiejś inwestycji Rosji w przesył gazu,          zgody musi udzielić krajowy regulator, a zgoda ta musi być poparta opinią KE,     że taka inwestycja nie zaszkodzi bezpieczeństwu energetycznemu danego            kraju i UE jako takiej/
/.
W Polsce objęły  PGNiG, kupujący gaz od rosyjskiego     koncernu, oraz państwowego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System. popełnia bład systemowy?
 
ŻRÓDŁA pap, wnp,pb
 
Podsumowanie
 
Gazprom rozpoczą grę prawną z KE ,  wykorzystując prawa UE , czy ty;lkp PGNiG
podjęło walkę w sądzie ?
 
Kejow

   

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka