73 obserwujących
2110 notek
1925k odsłon
  1162   0

Krytyka dostaw LNG do terminala Świnoujście z Kataru zasadna?

Trzeba się zastanowić nad słusznoscią krytki kontraktu dotyczacego dostaw skroplonego gazu LNG do terminala nowobudowanego w Świnoujściu.

Zapowiedz nowego

W dniach od 20 do 21 października 2011  z oficjalną wizytą w Polsce przebywał Emir Państwa Kataru Szejk Hamad Bin Khalifa Al-Thani. podpisanie umowy międzyrządowej o dostarczaniu gazu skroplonego LNG do Polski na okres 20 lat, począwszy od roku 2014. Polska będzie importowała półtora miliarda metrów sześciennych gazu LNG rocznie. Umowa ta otwiera drogę do dalszej współpracy w dziedzinie przemysłu energetycznego oraz petrochemicznego i bez wątpienia wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

- Cieszę się, że prezydent Bronisław Komorowski docenia Świnoujście i nasze zaangażowanie w budowę terminala LNG, najważniejszej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji realizowanej obecnie w kraju i stąd moje zaproszenie - mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Doświadczenia Chin z Katarem w sprawie gazu LNG

Qatargas wysłał pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) do (CNOOC) na terminal China National Oil Corporation LNG Zhejiang.Ładunek dostarczony przez statek Q-Max Qatargas.

Qatargas i CNOOC podpisały istniejąca umowa kupna sprzedaży w 2008 na dostawę w sumie 2 mln ton rocznie (MTA) LNG.

 

Kejow

Ps. Przeprowadziłem wywiad w2008  Ministrem Energetyki i Przemysłu Kataru Mohammed Bin Saleh Al-Sada jako bloger Kejow jako dzuennikarz Wojciech Stefan Jaroń ww sprawie LNG .

"Bliski Wschód na pewno będzie szedł w stronę zwiększenia dostaw LNG. Podjęliśmy zobowiązanie, że będziemy głównym dostawcą skroplonego gazu, aby zabezpieczyć stabilny rozwój gospodarek na świecie. Jesteśmy zdolni do bycia liderem na globalnym rynku gazowym" - mówił minister al-Sada.

 

 

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale