jedrek27 jedrek27
72
BLOG

Miasto przyszłości już dziś

jedrek27 jedrek27 Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

Żyjemy w czasach, gdzie wszystko musi być ‘’smart’’ – od telefonów poczynając, a na  domach kończąc. W Hiszpanii postanowiono pójść jeszcze o krok dalej, i stworzono… ‘’inteligentne’’ miasto.

Wybór padł na Santander. W tej miejscowości nowoczesne technologie monitorują wiele aspektów życia publicznego np. stopień, w jakim oświetlają ów miejscowość miejskie latarnie co przekłada się na zmniejszenie kosztów prądu, odpowiednie nawodnienie roślin w parkach powoduje oszczędność wody, czy też natężenie ruchu na drogach ulega zmniejszeniu ograniczając tym samym korki. Także specjalne kubły na śmieci pozwalają na zbadanie, w jakiej ilości są zapełnione odpadami, co daje pewien obraz w tej kwestii odpowiednim służbom, i ogranicza tym samym nadmierny wkład pracy tychże służb.

A wszystko za sprawą ogromnej ilości czujników, przesyłających rozmaite dane do głównego komputera, który je odpowiednio analizuje.

W przyszłości planuje się poszerzenie oferty usług w materii ‘’inteligentnego’’ miasta, chociażby poprzez udostępnienie takowych na smartfony mieszkańców tego miasta.

W ślad za Santander planują pójść takie metropolie jak np. Wiedeń, Barcelona, albo Dubaj.

Wygląda na to, że czeka nas spora rewolucja w urbanistyce, i ciekawe, w jakim kierunku podążą te rozwiązania.

jedrek27
O mnie jedrek27

Interesuję się rozmaitą tematyką, jestem zafascynowany światem, jego bogactwem i różnorodnością

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo