Jerzy Korytko Jerzy Korytko
670
BLOG

Nowe fakty w sprawie "ataku" uchodźców.

Jerzy Korytko Jerzy Korytko Polityka Obserwuj notkę 8

Dzisiaj agencje informacyjne przynoszą taki news:  /za onet.pl/  Oto Gabriel - szef SPD będący jednocześnie ministrem w rządzie Merkel stwierdził coś takiego - Będziemy musieli zmienić nasze podejście do Rosji - powiedział Gabriel. Jego zdaniem konflikt na Ukrainie nie może być obciążeniem wykluczającym traktowanie Rosji jako partnera w zabiegach o rozwiązanie konfliktu w Syrii. Nie można z jednej strony stale utrzymywać sankcji, a z drugiej strony prosić o współpracę - zaznaczył Gabriel cytowany przez agencję DPA.

Z chaosu wywołanego nagłym pojawieniem się fali uchodźców wyłania się pierwsza istotna informacja. Oto niemiecki minister, czołowa postać polityczna tego kraju uważa, że w obecnej sytuacji konieczna jest współpraca z Rosją. Neguje wobec tego sens nałożonych uprzednio sankcji na Federację Rosyjską w związku z sytuacją na Ukrainie. Czyli uważa on, że Putin ma moc sprawczą w sprawie gwałtownego napływu uchodźców. To mówi wiele. Bardzo dużo. Wyklucza ślepotę zachodnich przywódców. Jak pisałem kiedyś – zareagowali tak jak się reaguje wobec przemocy, której nie można się przeciwstawić. Można tylko minimalizować jej skutki. Iść na kompromis. Rozmawiać. Ale nie stawiać twardego oporu. Bo to tylko może, ich zdaniem zapewne, pogorszyć sprawę. Dokąd to wszystko prowadzi? Jak to się skończy? Co z Ukrainą?  

Przywołany komentarzami o płytkości argumentacji dodam, że dzisiejszy news koresponduje z wcześniejszymi enuncjacjami opiniotwórczego Washington Post na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, głównie w Syrii, na temat uchodźców, ich możliwego pojawienia się w jakimś związku z Kremlem. Sprawę opisałem w notce:

http://jerzy.korytko.salon24.pl/669907,czy-za-fala-uchodzcow-stoi-kreml

Ponadto -  czy ktoś wreszcie zechce zauważyc, że przywódcy UE nie podejmują żadnych decyzji kładzących tamę napływowi emigrantów a ograniczają się do ich rozdzielenia? Przecież można by oczekiwać uszczelnienia zewnętrznych granic UE, to nie jest sprzeczne z traktatem w Schengen, prawda ? Biedne Węgry to potrafiły zrobić?

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Polityka