Jerzy Przystawa Jerzy Przystawa
446
BLOG

Komisja Europejska pilnuje demokracji

Jerzy Przystawa Jerzy Przystawa Polityka Obserwuj notkę 9

 

Zgodnie z przepowiednią Gazety Wyborczej z 6 lipca br.(skąd oni to wszystko wiedzą?) „Europa przypilnuje Rumunii” i właśnie w piątek, 13 lipca 2012, Komisja Europejska wystosowała do rządu rumuńskiego w ultymatywnym tonie utrzymane żądania, bez spełnienia których Rumunia nie może być uważana za państwo, w którym obowiązują „rządy prawa i niezawisłych sądów”.

 

Za portalem rumuńskim hotnews.ro, przytoczę warunki sformułowane w liście Komisji Europejskiej do premiera Victora Ponty. Jest to de facto odpowiedź na wysiłki rządu rumuńskiego, który, podczas ubiegło tygodniowej wizyty Ponty w Brukseli, usiłował przekonać Komisję Europejską i opinię międzynarodowa, że kroki podjęte przez Parlament Rumuński i rząd w celu usunięcia z urzędu Prezydenta Traiana Basescu, były zgodne z duchem i wymogami państwa praworządnego.

 

A zatem, Komisja Europejska oświadcza:

 

1.    Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii Crin Antonescu, nie ma prawa powołać nowego szefa DNA ( rumuńskiego odpowiednika polskiego CBA ) i nie ma prawa mianować nowego prokuratora generalnego.

2.    Urzędujący prezydent, Crin Antonescu, nie może udzielić prawa łaski ostatnio aresztowanemu byłemu premierowi Adrianowi Nastase, który był promotorem pracy doktorskiej Victora Ponty

3.    Ministrami rządu mogą być tylko tacy ludzie, na których nie ciążą żadne zarzuty o charakterze kryminalnym lub moralnym, a ci, którym takie zarzuty postawiono muszą złożyć urząd (tutaj wymienia się expressis verbis ministra edukacji Ecaterinę Andronescu, która zasiadała na tym urzędzie już w rządach Adriana Nastase i Emila Boci). Posłowie, którym postawiono zarzuty konfliktu interesów, muszą złożyć mandaty poselskie (wymienia się tu przykładowo Sergiu Andona i Florina Pislaru).

4.    Rzecznikiem Praw Obywatelskich może być tylko osoba ciesząca się zaufaniem wszystkich partii politycznych.

5.    Wszystkie ostatnie decyzje Parlamentu dotyczące ograniczenia praw sędziów Trybunału Konstytucyjnego muszą zostać anulowane i cofnięte.

6.    Nowa ustawa o referendum, która zniosła wymóg kworum, musi zostać anulowana i referendum musi być przeprowadzone zgodnie z poprzednim prawem.

7.    Gazeta Urzędowa (odpowiednik Dziennika Ustaw) nie może dokonywać selekcji publikowanych decyzji rządowych i ustaw.

 

Strona Ruchu JOW Pomóż wprowadzić JOW

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka