W Lublinie padł rekord Guinessa w zapamiętywaniu. Jędrzej Cytawa, organizator dorocznej Memoriady Międzyszkolnej zapamiętał w ciągu 3 sekund, 54 cyfry binarne czyli kombinację zer i jedynek. Jak mówi, by mieć taką pamięć trzeba dużo ćwiczyć, ale są też specjalne techniki zapmiętywania. Rekordzista jest lublinianinem, kończy studia na architekturze, był stypendystą kilku zagranicznym uczelni. Zna już biegle kilka języków, chce w wieku 30 lat znać 10 języków nowożytnych. Dziś nalepsze wyniki w rozgrywanej Memoriadzie, zdobyła Katarzyna Wasek z III-go LO Imienia Unii Lubelskiej.
Uczniowie musieli zapamiętać 15 dźwięków, dwie liczby 60-cyfrowe, słowa obcego pochodzenie, bądź rozwinięcia liczby Pi.Donosi Money.pl, 24 kwietnia 2006 tutaj
Jak on tego dokonał i kto za tym stoi?
Zacznę od drugiej części tego pytania. Współtwórcą memoriad szkolnych osoba wspomniana przez Janusza.Gorzów tutaj: "Ja też staram się kojarzyć wszystko ze wszystkim. Kiedyś nauczył mnie tego Marek Szurawski (pozdrawiam Czcigodnego), co jest bardzo przydatne z praktycznego punktu widzenia.".
Kim jest ten tajemniczy Marek Szurawski? Cóż, ja pamiętam go jeszcze z czasów, kiedy nosił nazwisko Siurawski i pisał swoją pierwszą książkę poświęconą zapamiętywaniu, a było 10 lat temu. Pamiętam, gdy organizował pierwszą Memoriadę Szkolną, czyli mistrzostwa w zapamiętywaniu. Z czystym sumieniem mogę polecić wszystkie jego książki i szkolenia, również te prowadzone przez jakże dobrze mi znaną Akademię Nauki. O Marku można więcej przeczytać tutaj, a ja przejdę do meritum sprawy.
Jak zapamiętywać?
Ano najlepiej w sposób naturalny dla ludzkiego mózgu, a więc taki, aby tworzyły się jak to mawia Tichy odpowiednie "struktury", czyli ciągi powiązanych ze sobą jakimiś skojarzeniami elementów. Ot, zapamiętajmy hasło "LOMTJJZICTCTTSDKCS". Komu się udało po jednokrotnym przeczytaniu? Bo ja je mogę wyrecytować z pamięci machając jednocześnie piłeczkami, a nawet pisząc program. Powiem więcej, prawdopodobnie każdy potrafi tak samo jak ja, jeżeli tylko znajdzie klucz, a klucz jest następujący: "Litwo Ojczyzno Moja Ty Jesteś Jak Zdrowie Ile Cię Trzeba Cenić Ten Tylko Się Dowie Kto Cię Straci". Prawda, że proste?
Oj, to było nie fair, ktoś mógłby powiedzieć, bo wygenerowałem hasło na podstawie wiersza, a przecież odwrotnie się nie da. Otóż da się. Weźmy dla przykładu piętnastocyfrową liczbę 10810218120121101801. Czy te cyfry 1, 8 i kolejne wiążą się jakoś ze sobą? Niestety nie. A jak spowodować aby były ze sobą powiązane? Uruchomić prawą półkulę!
Wyobraźmy sobie jedynkę jako kij, nóż, świecę, miotłę lub jakikolwiek pionowy przedmiot, zero jako jezioro, jajko lub cokolwiek okrągłego, ósemkę jako na przykład bałwana, a dwójkę jako pięknego łabędzia (skojarzenie z dwóją w szkole lub parką) albo na przykład serduszko (miłość dwojga). A teraz tworzymy łańcuch skojarzeń:

Widzimy nóż, który wbijamy w jajko, a wtedy ze środka wykluwa się bałwan, więc zaczynamy go topić świecą,aż pojawia się ogromne jezioro, a na nim pływa łabądź. Wtem wbija się w niego strzała, a z wylanej z niego krwi lepimy bałwana. Wbijamy mu miotłę w bok, a wtem on nagle ożywa i zaczyna mu bić serce.... Jak sądzę, każdy czytelnik mojego bloga może sobie dopisać dalszy ciąg.
A teraz wyobraź sobie proszę tą całą historię, opowiedz ją sobie w myślach wyobrażając kolejne przedmioty i historię oraz skojarzenia w głowie. A potem wymień kolejne przedmioty i zapisz w postaci cyfr. Prawda, że proste?
Jest kilka zasad przyświecających tworzeniu tego rodzaju historii:
1. Skojarzenia muszą być jak najbardziej absurdalne, bo mózg najlepiej zapamiętuje to, co się wyróżnia, co jest niezwykłe
2. Kolejne przedmioty muszą się ze sobą wiązać poprzez historię - jeden ma wynikać z drugiego. Zdania muszą być powiązane ze sobą
Wszystkich naprawdę zainteresowanych odsyłam do książki Tony Buzana "Pamięć na Zawołanie", przekładu Marka Szurawskiego, gdzie tych zasad jest więcej, a metoda opisana dokładniej.
Inne tematy w dziale Technologie