radziecka sonda Kosmos 482 może spaść na Polskę, NASA
radziecka sonda Kosmos 482 może spaść na Polskę, NASA

Kosmiczny złom nad Polską. Deorbitacja radzieckiej sondy to kwestia godzin

Redakcja Redakcja Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Sytuacja robi się coraz bardziej poważna – radziecka sonda Kosmos 482, wystrzelona ponad 50 lat temu, może w sobotę rano wejść w atmosferę Ziemi nad terytorium Polski. Szczątki półtonowego obiektu mogą spaść na ziemię. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i międzynarodowe służby monitorują trajektorię satelity niemal w czasie rzeczywistym.

Gdzie i kiedy przeleci Kosmos 482?

Według komunikatu POLSA, obecnie przewidywany czas ponownego wejścia sondy Kosmos 482 w atmosferę Ziemi to 10 maja około godziny 04:02 CEST (czasu letniego środkowoeuropejskiego), z niepewnością +/- 13 godzin. W tym oknie czasowym przewidywane są dwa przeloty obiektu nad terytorium Polski:

  •  06:40–06:42 – pas Jelenia Góra – Biała Podlaska
  •  08:11–08:13 – pas Zielona Góra – Lublin

Według nieoficjalnych danych publikowanych przez profil popularnonaukowy „Z głową w gwiazdach”, centralny punkt deorbitacji obecnie przypada na godzinę 08:07, co pokrywa się z drugim przelotem nad Polską – dokładnie nad regionami Piotrkowa Trybunalskiego i Radomia.


"To półtonowa konstrukcja zaprojektowana z myślą o przetrwaniu wejścia w ekstremalnie gęstą atmosferę Wenus. Oznacza to, że ziemska atmosfera raczej nie zrobi na niej większego wrażenia” – ostrzega profil na Facebooku “Z głową w gwiazdach”.

W przypadku deorbitacji nad Polską istnieje ryzyko, że część konstrukcji dotrze do powierzchni ziemi – chociaż eksperci podkreślają, że jest zbyt wcześnie, by jednoznacznie wskazać miejsce upadku.

Czy coś usłyszymy lub zobaczymy?

Choć przeloty sondy będą miały miejsce w godzinach porannych, złe warunki pogodowe – niskie chmury i opady deszczu – mogą uniemożliwić obserwację zjawiska na niebie. Eksperci zalecają jednak… nasłuchiwać.

„Jeśli znajdziecie się w pobliżu wspomnianej trajektorii, zaplanujcie sobie kilkunastominutowy pobyt na zewnątrz i nastawcie uszu! (…) najprawdopodobniej usłyszymy głośny huk związany z jej przejściem do prędkości poddźwiękowej” – relacjonuje „Z głową w gwiazdach”, który prowadzony jest przez Karola Wójcickiego. 


Historia Kosmosu 482

Kosmos 482 został wystrzelony w 1972 roku przez ZSRR jako część misji na Wenus. W wyniku awarii sonda nie opuściła orbity okołoziemskiej i przez ponad 50 lat stopniowo traciła wysokość – z początkowych 9800 km do około 370 km obecnie. Obiekt jest uznawany za jeden z najcięższych „kosmicznych śmieci”, który może przetrwać wejście w atmosferę.


Zgodnie z międzynarodowym prawem kosmicznym, odpowiedzialność za obiekt nadal ponosi Rosja jako prawny następca Związku Radzieckiego.

W tle – historia z rakietą Falcon 9 i dymisja w POLSA

Sytuacja z Kosmosem 482 przypomina wydarzenia z marca 2021 roku, gdy nad Polską doszło do spektakularnego wejścia w atmosferę szczątków drugiego stopnia rakiety Falcon 9, co również zostało poprzedzone niepewnością co do lokalizacji i czasu zjawiska. Tamta sytuacja wywołała poruszenie nie tylko wśród entuzjastów kosmosu, lecz także w kręgach politycznych i wojskowych.

Ministerstwo Obrony Narodowej początkowo nie zareagowało odpowiednio, a kluczowa informacja z Europejskiej Agencji Kosmicznej została przesłana na… nieaktywną skrzynkę e-mailową. Sprawa wywołała medialną burzę, którą opisaliśmy w szczegółach w tym artykule.

W wyniku tego incydentu doszło także do konsekwencji personalnych – ówczesny prezes Polskiej Agencji Kosmicznej został zdymisjonowany, a wydarzenia te postawiły na nowo pytania o skuteczność procedur kryzysowych w Polsce oraz komunikację między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej. Ówczesny prezes POLSA został zdymisjonowany właśnie w związku z tą rakietą – dziś agencja działa w pełnej gotowości.

5 rzeczy, których dowiedziałeś się po przeczytaniu tego artykułu:

  • Radziecka sonda Kosmos 482 może wejść w atmosferę nad Polską 10 maja rano – najbardziej prawdopodobny czas to godzina 08:07.
  •  Przewidywane są dwa przeloty sondy nad Polską: Jelenia Góra – Biała Podlaska oraz Zielona Góra – Lublin.
  •  Sonda może nie spalić się całkowicie – jej szczątki mogą spaść na terytorium Polski.
  • To nie pierwsza tego typu sytuacja – w 2021 roku szczątki rakiety Falcon 9 również przelatywały nad Polską, a reakcja MON była opóźniona.

red.

Fot: radziecka sonda Kosmos 482 może spaść na Polskę, NASA

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Technologie