5 obserwujących
11 notek
19k odsłon
3428 odsłon

Zasada zachowania momentu pędu? – bączek, moneta.

Wykop Skomentuj60
Wirujący bączek, moneta tocząca się po stole, jazda na rowerze, żyroskop – jak to działa i dlaczego? Napisano na ten temat wiele publikacji, mniej lub bardziej mądrych. Pomimo że dla niektórych profesjonalnych fizyków  problem jest żałośnie „banalny”, jest pokaźna grupa osób mająca duże problemy ze zrozumieniem istoty fizycznej zjawiska tłumaczonego i wyjaśnianego, bardzo uczenie i mętnie, przez zasadę zachowania momentu pędu.
Przyznam, że należę do grupy osób, które nie do końca są usatysfakcjonowane wyjaśnieniami profesjonalistów - biegłych w mowie i piśmie – i w związku z tym mam parę prostych pytań-eksperymentów:
- czy tocząca się moneta po idealnie śliskiej powierzchni zachowa pion, czy się przewróci w tym samym czasie co moneta stojąca (nie posiadająca obrotów) na powierzchni z tarciem
(moneta bez obrotów nie posiada momentu pędu)?
- czy rowerzysta, który wjedzie na idealnie śliski lód, pomimo że koła posiadają moment pędu, utrzyma równowagę?
-czy  rozkręcony bączek (posiada moment pędu), postawiony na powierzchni bez tarcia, przewróci się podobnie jak bączek nie rozkręcony, czy utrzyma pion?
- czy bączek zrobiony z nałożonego na ośkę łożyska, rozkręconego tak, że zewnętrzna bieżnia się kręci, a wewnętrzna – razem z ośką – jest nieruchoma, utrzyma pion na powierzchni z tarciem?
 
Mam dziwne wrażenie, ba jestem pewny, że zasada zachowania momentu pędu nie tłumaczy w pełni – jeżeli w ogóle - istoty fizycznej zachowania się ciał w przypadkach przedstawionych powyżej.
P.S. Żeby niepotrzebnie nie komplikować, proponuje założyć, że doświadczenia odbywają się w próżni (oczywiście w polu grawitacyjnym).
 
 
Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie