Na stronie faktu są umieszczone dwie sondy i obie dają dziwny wynik:
Czy w Smoleńsku doszło do zamachu?
TAK 75%
NIE 25%
Liczba ankietowanych: 826
Czy Polacy dobrze przygotowali wizytę prezydenta w Smoleńsku?
TAK 10%
NIE 90%
Liczba ankietowanych: 757
Wciąż jest to mała liczba ankietowanych, ale wynik zdumiewający. Szczególnie ten drugi, gdzie preferencje raczej się nie zmienią. Czyli wychodzi na to, że Polacy wiedzą o złym przygotowaniu wizyty Prezydenta a mimo to popieraja odpowiedzialny za to rząd. Albo też nie potrafią dostrzec osób za to odpowiedzialnych, lub nie przekładają tego na wybór polityczny. Trzecia odpowiedź by znaczyła, że strach przed PiSem jest tak ogromny, że ta partia nie jest już w stanie w żaden sposób wpłynąć na decyzje wyborców.
Przykłady pojawienia się dysonansu poznawczego i jego redukcji
Palacze mają inne zdanie na temat szkodliwości palenia niż osoby niepalące, mimo równego dostępu wszystkich ludzi do rzetelnych badań na temat konsekwencji palenia
Palę papierosy i dowiaduję się, że wywołują one wiele chorób. W związku z tym np. podważam zasadność twierdzeń o szkodliwości palenia – "Moja babcia ma 90 lat, od 70 lat pije, pali i... żyje". Dysonans zostaje zredukowany. Odkryto np., że prawie wszyscy niepalący zgadzają się z tym, że palenie jest szkodliwe, a wśród osób palących zgadza się z tym tylko połowa badanych[5].
Stosuję wobec swojego dziecka kary cielesne, ale mój dobry znajomy mówi mi, że to źle. Dysonans może być zredukowany poprzez przekonanie siebie, że to co się robi z dzieckiem, to nie jest żadne bicie – "zwykłe klapsy" albo też zerwanie przyjaźni (zobacz też: model utrzymywania samooceny).
Uważam, że należy być dobrym i życzliwym człowiekiem, ale odmawiam dania drobnych pieniędzy żebrakowi, który mnie o to prosi. "To zwykły naciągacz i darmozjad, pewnie potrzebował na piwo. Podobno niektórzy żebracy jeżdżą mercedesami" – zaczynam myśleć.
Jestem przekonany o moich zdolnościach intelektualnych, ale bardzo źle wypadam w rozwiązaniu testu inteligencji. "Miałem wyjątkowo zły dzień", "Jedna pomyłka każdemu może się zdarzyć" itp.
Posiadam pewien pogląd religijny i uważam się za osobę bardzo religijną, ale dowiaduję się, że papież stoi na stanowisku zupełnie innym niż moje. Widocznie się myliłem – zaczynam myśleć.
Motywacja wzbudzona przez dysonans jest tym silniejsza, im:
bardziej wyrazista jest niezgodność między dwoma elementami poznawczymi
ważniejsze są dla jednostki te elementy
bardziej powiązane są one z innymi przekonaniami czy strukturami poznawczymi danej osoby.
źródło: wikipedia
Dysonans poznawczy a myślenie racjonalne
Dysonans poznawczy może upośledzać myślenie racjonalne. Antycypacja napięcia dysonansowego prowadzi do unikania myślenia o pewnych kwestiach, bowiem mogłyby to doprowadzić do pojawienia się "nieprzyjemnych" wniosków
Sposoby redukcji dysonansu:
1. Przez zmianę naszego zachowania- tak, aby było ono zgodne z dysonansowym elementem poznawczym;
2. Przez uzasadnienie naszego zachowania- zmieniając jeden z elementów poznawczych tak, aby był on mniej sprzeczny z zachowaniem;
3. Przez uzasadnienie naszego zachowania- dodając nowe elementy poznawcze, które są zgodne z zachowaniem i je wspierają (mówimy, że istnieje inna wartość, która jest dla nas ważniejsza)
2.Dysonans podecyzyjny i sposoby jego redukcji.
Dysonans podecyzyjny- dysonans, który zostaj nieuchronnie wzbudzony po podjęciu decyzji. W takiej sytuacji dysonans jest najczęściej likwidowany przez:
1. Podwyższenie atrakcyjności wybranej alternatywy i zdewaluowanie alternatywy odrzuconej;
2. Przekonywanie innych ludzi do swoich racji;
3. Zmianę pojęcia ja (suma całej wiedzy o sobie uwzględniająca tożsamość, zdolność i role)- rzadko, pojęcie ja to raczej trwała struktura;
3.Zachowanie racjonalne i racjonalizujące.
źródło: ściąga.pl
Co musi się stać by wyborcy PO zaakceptowali pkt. 1?
Inne tematy w dziale Polityka