Reforma edukacji zbliża się wielkimi krokami. Minister Nowacka podała terminy

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 72
Nowa podstawa programowa dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zmienione egzamin ósmoklasisty i matura - oto plany resortu edukacji narodowej, które wdroży Barbara Nowacka. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń dnia.

Reforma edukacji i nowa matura 

Od 2026 roku uczniowie klas I i IV szkół podstawowych będą uczyć się według nowej podstawy programowej – poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka. Reforma będzie stopniowo rozszerzana na kolejne roczniki szkół podstawowych, a od 2027 roku obejmie także uczniów klas I szkół ponadpodstawowych. Nowy egzamin ósmoklasisty oraz nowa matura po raz pierwszy zostaną przeprowadzone w 2031 roku, natomiast w technikach – rok później.

Zmiany mają na celu lepsze dostosowanie systemu edukacji do potrzeb uczniów i wyzwań współczesności - tak tłumaczy potrzebę ich wdrożenia Nowacka. Prace nad reformą prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych, a w ich ramach powołano zespoły ekspertów z różnych dziedzin oraz praktyków nauczania. Ministerstwo zapowiada większą korelację między przedmiotami, nacisk na rozwój kompetencji społecznych i krytyczne myślenie, a także większą autonomię nauczycieli. Reforma ma także wzmocnić edukację obywatelską i zdrowotną oraz uprościć podręczniki.

Rusza program pożyczek na cyfryzację 

Wicepremier Krzysztof Gawkowski ogłosił start wartego 2,8 mld zł programu wsparcia cyfryzacji finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy. Pożyczki będą udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a ich beneficjentami mogą być przedsiębiorstwa, uczelnie oraz jednostki samorządu terytorialnego. Wnioski można już składać, a minimalna kwota pożyczki to 5 mln zł.

Środki można przeznaczyć m.in. na cyfryzację obsługi klientów, automatyzację procesów, rozwój infrastruktury informatycznej czy modernizację sieci energetycznych. Samorządy i uczelnie mogą liczyć na zerowe oprocentowanie, a przedsiębiorstwa na preferencyjną stawkę 0,5 proc. rocznie. Pożyczki z pomocą de minimis będą mogły być spłacane przez maksymalnie 8 lat, a pozostałe – nawet do 2035 roku. To największy tego typu instrument wsparcia cyfrowego rozwoju w Polsce.

ETPCz bezlitosny dla Rosji

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja dopuściła się licznych naruszeń praw człowieka na terytorium Ukrainy, zarówno w czasie konfliktu w Donbasie, jak i podczas pełnoskalowej inwazji w 2022 roku. Sąd uznał również odpowiedzialność Rosji za zestrzelenie malezyjskiego boeinga MH17 w 2014 roku, co po raz pierwszy potwierdza międzynarodowa instytucja sądowa. W wyniku tego ataku zginęło 298 osób.

Trybunał stwierdził, że Rosja odpowiada za przymusowe przesiedlenia, egzekucje cywilów i żołnierzy, tortury oraz grabieże mienia na terenach okupowanych. Nakazał Moskwie przekazanie przetrzymywanych osób władzom Ukrainy oraz utworzenie niezależnego mechanizmu służącego identyfikacji dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji. Choć Rosja nie jest już stroną Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, orzeczenie dotyczy zdarzeń sprzed września 2022 roku, gdy konwencja wciąż ją obowiązywała. 


IMGW ostrzega przed deszczem i burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje utrzymanie się niżu nad Polską co najmniej do poniedziałku. W tym czasie w większości regionów kraju wystąpią intensywne opady deszczu, lokalne burze oraz silne porywy wiatru. Miejscami może spaść nawet do 40 mm deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i w rejonach górskich.

Temperatura maksymalna w środę wyniesie od 12 stopni Celsjusza w górach do 23 stopni Celsjusza na zachodzie kraju. W kolejnych dniach utrzyma się podobny rozkład pogodowy: przelotne deszcze, większe zachmurzenie na wschodzie i dynamiczne zmiany pogody na południu. IMGW apeluje o zachowanie ostrożności, szczególnie w czasie lokalnych burz oraz podczas podróży samochodem. Na wschodzie i południu mogą wystąpić także podtopienia.

Nawrocki rozmawiał z prezydentem Finlandii

Karol Nawrocki, prezydent elekt RP, poinformował o rozmowie telefonicznej z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubben. Tematami rozmowy były bezpieczeństwo w Europie, współpraca w ramach NATO oraz sytuacja w regionie Morza Bałtyckiego. Fiński przywódca pogratulował Nawrockiemu zwycięstwa i zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Helsinkach.

Rozmowa objęła również aspekty historyczne, takie jak wojna zimowa z 1939 roku, w której Finlandia stawiła skuteczny opór Związkowi Sowieckiemu. Nawrocki podkreślił, że przystąpienie Finlandii do NATO wzmocniło bezpieczeństwo w regionie i otworzyło nowy rozdział współpracy obronnej. Prezydent elekt wyraził też nadzieję na wizytę Stubba w Polsce, podkreślając znaczenie wspólnego działania w obliczu globalnych zagrożeń.


Papież Leon XIV przyjął Zełenskiego  

Papież Leon XIV spotkał się w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas prywatnej audiencji w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Wizyta Zełenskiego związana jest z rozpoczynającą się w Rzymie międzynarodową konferencją na temat odbudowy Ukrainy, która potrwa dwa dni. W wydarzeniu udział wezmą delegacje około 100 państw oraz przedstawiciele 40 organizacji międzynarodowych, w tym premier Donald Tusk.

Spotkanie papieża z Zełenskim miało symboliczny wymiar i było pierwszym od inauguracji pontyfikatu Leona XIV w maju tego roku. Watykan od początku wojny w Ukrainie deklaruje neutralność, ale podejmuje wysiłki dyplomatyczne na rzecz zakończenia konfliktu i wsparcia ofiar wojny. Zełenski w Rzymie spotka się także z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, a podczas konferencji będzie zabiegać o dalszą pomoc międzynarodową dla Ukrainy w procesie odbudowy i reform.   


Fot. Minister edukacji Barbara Nowacka (z prawej) i sekretarz stanu w resorcie Katarzyna Lubnauer (z lewej)/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj72 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (72)

Inne tematy w dziale Polityka