53 obserwujących
230 notek
318k odsłon
  5459   0

Stowarzyszenie Brzozowskiego odpowiada Kaczyńskiemu

Prezes „Prawa i Sprawiedliwości” Jarosław Kaczyński wypowiedział wczoraj na antenie Radia Maryja następujące słowa dotyczące działalności Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego: „Pani Gronkiewicz-Waltz za bardzo niewielką, niemalże symboliczną cenę, oddała panu Sierakowskiemu (red. nacz. pisma „Krytyka Polityczna” - PAP) lokal, który uchodzi za najlepszy i najdroższy w Warszawie. Na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej, kiedyś kawiarnia „Nowy Świat”, to jest przeszło trzy tys. metrów kwadratowych. Tam ta grupa stworzyła taki ośrodek polityczno-kulturalny. Ośrodek bardzo bliski uniwersytetowi, bo to jest dosłownie kilkaset metrów od uniwersytetu. Oczywiście studenci tam bywają, stworzył się taki snobizm, a to jest ośrodek już nie lewicowy, a lewacki. Otóż ja chciałbym zapytać panią Gronkiewicz-Waltz, a ona przecież przyznaje się do wiary katolickiej (…) czym ona się tu kieruje? To jest zgoła niebywały prezent, wartość tego jest przeliczalna na ogromne sumy - gdyby to wynająć po cenach komercyjnych, to byłyby ogromne pieniądze” (PAP, 30.10.2010).

  

Stowarzyszenie informuje, że wszystkie twierdzenia - poza faktem istnienia Centrum Kultury i jego popularnością - zawarte w wypowiedzi pana Kaczyńskiego są niezgodne z prawdą i godzą w dobre imię Stowarzyszenia.

  

1. Nieprawdą jest, że Stowarzyszenie otrzymało jakikolwiek lokal od Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nie otrzymało, tylko wynajęło i nie od Prezydent Warszawy, tylko od Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście na podstawie decyzji Zarządu Dzielnicy. Wcześniej Stowarzyszenie zwyciężyło w obu etapach postępowania konkursowego, w którym zdaniem niezależnej komisji zgłosiło najlepszą ofertę. Postępowanie było otwarte dla wszystkich chętnych, jawne i szeroko relacjonowane w mediach.

  

2. Nieprawdą jest, że Stowarzyszenie wynajęło lokal o powierzchni „przeszło 3000 metrów”. Lokal ma 1301 metrów. A od Uniwersytetu Warszawskiego dzieli go kilkadziesiąt, a nie kilkaset metrów.

  

3. Nieprawdziwa jest sugestia, że Miasto lub władze Dzielnicy cokolwiek sprezentowały Stowarzyszeniu albo wynajęły po cenach symbolicznych. Nieprawdą jest również to, że Miasto lub władze Dzielnicy cokolwiek straciły na wynajęciu lokalu Stowarzyszeniu. Z każdego, także finansowego punktu widzenia, władze Dzielnicy są beneficjentem współpracy ze Stowarzyszeniem. Stowarzyszenie płaci czynsz wynoszący 12 PLN za metr kwadratowy (netto). Ostatni komercyjny czynsz rozważany przez miasto, zanim podjęto decyzję o rozpisaniu konkursu dla organizacji pozarządowych, wynosił 49 PLN za metr (na ten czynsz zresztą nie znalazł się chętny, a wcześniej lokal prawie trzy lata stał pusty).  Z punktu widzenia kosztów prowadzenia działalności gastronomicznej i kulturalnej, różnica między stawką preferencyjną i komercyjną ma charakter symboliczny - w obu przypadkach wysokość czynszu nie przekraczałaby 5-10% kosztów działalności Centrum. Tak niepokojący prezesa Kaczyńskiego sukces Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat” ma swoje źródła gdzie indziej niż w stawce czynszu.

  

Ponadto Stowarzyszenie informuje wszystkich zainteresowanych, że wysokość środków zainwestowanych w unowocześnienie i przystosowanie lokalu, które pokryło z własnych funduszy, żeby uruchomić Centrum Kultury dorównuje łącznej (a więc za 36 mies.) wartości ulgi wynikającej z preferencyjnej stawki czynszu. W sytuacji, gdyby przychody z działalności gastronomicznej, przewyższyły koszty bieżące i inwestycyjne, zostaną - zgodnie z umową z władzami Dzielnicy - przekazane na budżet programu kulturalnego Centrum Kultury. Tymczasem całość bogatego programu kulturalnego (czytaj raport z działalności 2010) Stowarzyszenie finansuje z własnych środków lub środków instytucji współpracujących ze Stowarzyszeniem. Gros zespołu zatrudnionego do merytorycznej obsługi Centrum opłacane jest z własnych środków Stowarzyszenia. Wymieniany przez pana Jarosława Kaczyńskiego prezes Stowarzyszenia Sławomir Sierakowski szefuje Centrum Kultury, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Władze Dzielnicy mogą więc śmiało pochwalić się, że reprezentując interes publiczny zawarły wyjątkowo korzystną umowę ze Stowarzyszeniem, przyczyniając się do powstania jednego z najżywszych ośrodków kultury w stolicy, nie wspominając o kilkudziesięciu miejscach pracy stworzonych w Warszawie przez Stowarzyszenie i podatkach, które Stowarzyszenie regularnie odprowadza do Urzędu Skarbowego.  

  

4. Stowarzyszenie informuje prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz dyrektora Radia Maryja Tadeusza Rydzyka, że za oszczerstwa rzucane pod adresem którejkolwiek z instytucji prowadzonych przez Stowarzyszenie grozi im nie tylko piekło, ale wcześniej proces w polskim sądzie.

  

Zarząd Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego

Lubię to! Skomentuj154 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale