Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność
397
BLOG

KSN NSZZ "Solidarność" na otwarcie roku akademickiego

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

                                                                                                                     Warszawa/Kraków, piaty  września 2012 r.

Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Koledzy,

 

Przypominam poniżej„Stanowisko Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” w sprawie akcji protestacyjnych” przyjęte w Katowicach w dniu 16 czerwca 2012 r.

Walne Zebranie Delegatów KSN NSZZ „Solidarność” wzywa wszystkich członków
i sympatyków Krajowej Sekcji Nauki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” do aktywnego udziału w akcjach informacyjnych i protestacyjnych w okresie inauguracji roku akademickiego 2012/13. WZD upoważnia równocześnie Radę KSN do dokonania przeglądu sytuacji i zaostrzenia lub złagodzenia form protestu.

Uzasadnienie

Nastąpiło faktyczne zablokowanie rozmów z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat ponadzakładowego układu zbiorowego. Przypomnijmy podstawowe fakty.Krajowa Sekcja Nauki NSZZ „Solidarność” działając z upoważnienia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pismem z dnia 1 lipca 2011 r. zgłosiła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawione jako załącznik do niniejszego stanowiska żądania, które stanowią propozycję Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Uczelni Publicznych.Zgodnie z art. 152 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym układ taki ze strony pracodawców zawiera Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do chwili obecnej Minister nie ustosunkowała się do w/w postulatów, czego konsekwencją jest zaistnienie sporu zbiorowego pomiędzy Krajową Sekcją Nauki NSZZ „Solidarność” oraz Minister Nauki
i Szkolnictwa Wyższego. Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. Nr 55, poz. 236 z późn. zm.) Minister powinna zawiadomić
o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy, czego do tej pory nie zrobiła.
W dalszym ciągu nie są spełnione postulaty płacowe zgłaszane od lat przez KSN. W ciągu ostatnich 5 lat nastąpił realny kilkunastoprocentowy spadek płac zasadniczych w szkolnictwie wyższym. W tym samym czasie nastąpił żywiołowy wzrost wynagrodzeń w innych działach gospodarki narodowej. W związku z tym płace porównywalne – np. do średniej krajowej – spadły na uczelniach wyższych i w instytutach PAN o parędziesiąt procent. Umowa społeczna – tzw. ład płacowy 3:2:1:1 ustanowiony w pierwszej połowie poprzedniej dekady – jest łamana.

Dodam, że żadna ze spraw wymienionych w powyższym uzasadnieniu nie została rozwiązana, pojawiły się natomiast nowe niekorzystne fakty i rozstrzygnięcia. Po pierwsze, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odrzuciło w dniu 20 czerwca 2012 r. nasz projekt Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Po drugie, odnotowujemy na niektórych uczelniach masowe zwolnienia pracowników w oparciu o osławiony Art. 125. znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.   Pojawiają się groźby wprowadzenia zarządu komisarycznego na kilku najbardziej zadłużonych uczelniach. Po trzecie, rządowy projekt założeń projektu budżetu Państwa na rok 2013, ogłoszony w dniu 15 czerwca br., zawiera następujący fragment dotyczący podwyżek płac:Skuteczne ograniczanie deficytu sektora finansów publicznych wymaga, aby zasadami wynikającymi z tymczasowej reguły wydatkowej, na etapie prac nad projektem ustawy budżetowej na 2013 r., objąć plany wydatków w pozostałych jednostkach sektora finansów publicznych, nad którymi sprawują nadzór członkowie Rady Ministrów. Przewiduje się, że w 2013 r., co do zasady, fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych pozostanie na poziomie z 2012 r. Wyjątkiem są wynagrodzenia sektora samorządowego oraz zwiększenia wynagrodzeń wynikające z już podjętych zobowiązań, w tym z obowiązujących aktów normatywnych oraz zwiększenia wynagrodzeń związane ze skutkami przechodzącymi podwyżek zrealizowanych w 2012 r.”

Dodam, że jedyne podjęte przez rząd zobowiązanie wobec pracowników wyższych uczelni – zapisane w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw w ubiegłym roku – dotyczy podwyżki płac minimalnych w poszczególnych grupach pracowniczych. Mają one być dokonywane w latach 2013-2015, a ich skala (9% coroczny wzrost) oznacza, przy obecnej strukturze płac, że skorzysta z nich jedynie niewielka część zatrudnionych w szkolnictwie wyższym. Jest prawdą, że minister B. Kudrycka i inni przedstawiciele Ministerstwa obiecywali – (i to całkiem niedawno, bo 20 czerwca 2012 r.) – więcej, bo 30-procentowy wzrost średniego wynagrodzenia. Jest też jednak faktem, że obecne kierownictwo MNiSW znane jest z ekonomicznego gospodarowania prawdą (dla dowodu proszę porównać wystąpienia minister B. Kudryckiej w sejmowej KENiM oraz w Senacie w roku 2011 – patrz blog KSN:http://ksn.nszz.solidarnosc.salon24.pl/287170,rotacja-adiunktow-dwuglos-pani-minister ).

Zobowiązałem wszystkich członków Prezydium do podjęcia takich działań, które zagwarantująpowodzenie akcji na ich macierzystych uczelniach. Kolegów z Instytutów Badawczych i Instytutów PAN proszę
o przyłączenie się do inicjatyw uczelnianych – najlepiej ze swoim hasłami.
Przygotowaniem stosownych ulotek zajmie się Prezydium Rady KSN. Wszyscy delegaci na WZD, członkowie Rady i kierownictwa organizacji zakładowych muszą wziąć w październikowych akcjach. Jedynie taka postawa może przełamać bierność członków KSN i zapewnić ich uczestnictwo.We wtorek 4 września 2012 r. przeprowadziłem I turę rozmów  z przewodniczącymi niektórych komisji zakładowych. Będę kontynuował je w połowie i pod koniec września.

Najistotniejszym obecnie zadaniem KSN NSZZ „Solidarność” jest wypełnienie woli Walnego ZebraniaDelegatów Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” wyrażonej w stanowisku przyjętym w Katowicach
w dniu 16 czerwca 2012 r.
w sprawie akcji informacyjno-protestacyjnych podczas inauguracji roku akademickiego.

 

 

Z pozdrowieniem

Przewodniczący KSN NSZZ „Solidarność”

Edward Malec

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie