Rosjanie zaatakowali niemiecką partię. Jest komunikat MSZ

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 87
Rosyjski wywiad wojskowy GRU miał zaatakować skrzynki pocztowe działaczy SPD na początku 2023 roku - wynika z ustaleń rządu w Berlinie. Podobne cyberataki ze strony Rosji były podejmowane wobec Czechów. Polskie MSZ zabrało głos w tej sprawie, solidaryzując się z sąsiadami.

Miesiące śledztwa ws. ataku GRU 

Na początku ubiegłego roku Rosjanie wykorzystali lukę w oprogramowaniu Microsoftu, a ich hakerzy z GRU włamali się na skrzynki e-mailowe partii SPD. Niemiecki rząd po miesiącach śledztwa nie ma wątpliwości, kto stoi za cyberatakiem. - Możemy teraz wyraźnie przypisać ten ubiegłoroczny atak grupie APT28, która jest kontrolowana przez rosyjski wywiad wojskowy GRU - komentowała skandal minister spraw zagranicznych naszego zachodniego sąsiada, Annalena Baerbock. Dodała też, że to "całkowicie niedopuszczalne działania", które spotkają się z konsekwencjami ze strony Berlina.

"Dobrze, że niemiecki rząd na różne sposoby daje do zrozumienia, że nie da się zastraszyć przez takie ataki. Są one skierowane nie tylko przeciwko SPD, ale także przeciwko organom konstytucyjnym i firmom" - zauważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemieckie władze nie precyzują jednak, w jaki sposób zamierzają odpowiedzieć na rosyjskie cyberataki.  


NATO zaniepokojone

NATO 2 maja również wyraziło zaniepokojenie ofensywą Rosjan w przestrzeni internetowej. Eksperci sojuszu są przekonani o podejmowanych wrogich działaniach nie tylko przeciwko Niemcom, ale też Polsce, Estonii, Łotwie, Litwie, Czechom i Wielkiej Brytanii. - Te incydenty są częścią nasilających się kampanii, które Rosja prowadzi na całym obszarze euroatlantyckim, w tym na obszarze Sojuszu i za pośrednictwem pełnomocników. Obejmują one akty sabotażu, akty przemocy, zakłócenia cybernetyczne i elektroniczne, kampanie dezinformacyjne i inne operacje hybrydowe - oświadczyło kierownictwo sojuszu. 


Komunikat MSZ

Komunikat wystosowało również polskie MSZ. - Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z wrogą kampanią w cyberprzestrzeni prowadzoną przeciwko ich partiom politycznym i instytucjom demokratycznym. Oba państwa publicznie przypisały odpowiedzialność za te działania kontrolowanej przez Federację Rosyjską grupie Advanced Persistent Threat 28 - czytamy. 

- Polska, będąca również jednym z celów ataków APT 28, zdecydowanie potępia powtarzające się, niedopuszczalne i szkodliwe działania prowadzone w cyberprzestrzeni przez rosyjskie podmioty. Nasze stanowisko w tej sprawie wyrażone jest w oświadczeniach Unii Europejskiej i NATO. Wzywamy wszystkie państwa, w tym szczególnie Rosję, firmy prywatne i osoby fizyczne do przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni. W obliczu ciągłego wzrostu zagrożeń w cyberprzestrzeni, Polska aktywnie działa na rzecz ochrony krajowej infrastruktury krytycznej, budowania odporności i wzmacniania cyberobrony - podkreśla resort polskiej dyplomacji. 

 


Fot. Siedziba GRU w Moskwie/Wikipedia 

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj87 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie