75 obserwujących
809 notek
1353k odsłony
  1062   0

Niderlandzki rząd podaje się do dymisji


Wbrew pozorom to nie koronawirus zmusił holenderskich polityków z rządowej koalicji, dwa miesiące przed wyborami do parlamentu, do podania się do dymisji. To komisja parlamentarna powołana do wyjaśnienia spraw niesprawiedliwego traktowania rodziców pobierających dziecięce zasiłki (do 18 roku życia, w przypadku kontynuowania nauki do 23 lat) wymusiła dymisję rządu. W swoim końcowym raporcie zespół zajmujący się wyjaśnieniem afery pisze w niezmiernie ostrych sformułowaniach o „naruszeniu podstawowych zasad państwa prawa przy zwalczaniu nadużyć w sprawie dziecięcych zasiłków”.

Premier Mark Rutte oraz trzech ministrów z poprzednich gabinetów zostało po imieniu wymienionych jako współodpowiedzialnych za czasami nieludzkie traktowanie podejrzanych przez urząd podatkowy o pobieranie nieprawidłowo obliczanych prawach do zasiłków. Lub pobieranych w zawyżonej wysokości.

W roku 2013 została powołana w Holandii komisja do zwalczania nadużyć przy takich sprawach. Przewodniczył jej obecny premier i był formalnie odpowiedzialny za jej działanie. Już od roku 2017 pojawiały się jednak sygnały o niezwykle drakońskich karach dla nie zawsze świadomych popełnianych przez nich błędów rodziców. Przez niedopełnienie formalności lub niewiele zawyżone sumy zasiłków, z jakichkolwiek powodów nie zawsze zależnych od rodziców, musieli zwracać urzędowi podatkowemu sumy wielokrotnie większe od odniesionych korzyści. W kilku przypadkach komisja parlamentarna stwierdziła, iż urząd podatkowy wymusił sprzedaż domu lub posiadanych samochodów na spłacenie drakońskich kar.

Komisja stwierdziła, iż „polityczna poprawność” przy stosowania drakońskiego prawa zwalczania nadużyć doprowadziła w wielu wypadkach do sytuacji, w których państwowa administracja za mało liczyła się z indywidualnymi, trudnymi sytuacjami finansowymi obywateli. Podejście urzędu podatkowego i Ministerstwa Spraw Socjalnych , w którym nie liczono się z ciężką sytuacją rodzin naruszyło podstawy państwa prawa i było skandalem za który powinni ponieść POLITYCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ wskazani ministrowie z premierem na czele.

W świetle zaprezentowanych konkluzji parlamentarnej komisji niderlandzki rząd podjął JEDNOGŁOŚNĄ decyzję o podaniu się do dymisji.

Już w tej chwili prowadzone są cywilne procesy sądowe przeciwko ministrom jak również przeciwko urzędowi podatkowemu w celu odzyskania często niesłusznie naliczonych kwot karnych.


Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka