75 obserwujących
809 notek
1354k odsłony
  548   0

Teoria manipulacji czyli metoda na przeżycie władzy nie tylko w czasach zarazy

1. Rozpraszanie uwagi
Odwrócenie uwagi od spraw ważnych w polityce dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity jest kluczowym elementem KONTROLI SPOŁECZNEJ. To podstawowy element utrzymywania opinii publicznej w stanie ciągłego napięcia sprawami mniej istotnymi w celu zmniejszenia uwagi na podstawową wiedzę prawną, ekonomiczną, zdrowotną czy informatyczną.

2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie
Stworzenie i przedstawienie problemu która u odbiorców wywoła żądanie podjęcia natychmiastowej akcji mającej rozwiązać problem, teraz i w przyszłości.

3. Zmiany wprowadzaj stopniowo
Przesuwaj granice wytrzymałości i akceptacji w społeczeństwie stopniowo, nie radykalizując rozwiązań w jednym kroku. Rozłóż je na miesiące i lata przesuwając za każdym razem granice już akceptowalne.

4. Strategia odroczenia
Wprowadzanie niepopularnych i niemiłych zmian koniecznych do przeprowadzenia jako bolesnej konieczności nie dzisiaj, lecz od jutra. Jutro być może jakoś to będzie i uda się koniecznych rozwiązań uniknąć.

5. Mów do społeczeństwa jak do dziecka
Posługuj się infantylnymi formami komunikacji jak rozmowa z dzieckiem, które nie rozumie i nie powinno zadawać niewygodnych pytań. Ludzie umierają ponieważ jest zaraza lub dlatego, że są Po Prostu starzy przemawia do wszystkich dzieci i nie wywołuje dalszych pytań.

6. Skupiaj się na emocjach a nie na racjonalności
Analiza problemów i zastosowanie zdrowego rozsądku to najgorsza metoda w manipulacji społecznością. Stosuj jak najwięcej konfliktów wywołujących emocje dających możliwość sterowania nimi oraz zaszczepiających w ludziach lęki, niepokoje, idee lub prymitywne instynkty.

7. Utrzymuj ludzi w ignorancji
Uczyń społeczeństwo niezdolnym do zrozumienia metod sprawowania nad nim kontroli. Przekonaj obywateli, że władza sama najlepiej wie jak ma się kontrolować i czyni to nieustannie dla dobra tychże. Organa kontroli inne od władzy, a szczególnie te powstałe w opozycji do niej, dyskredytuj jako szkodliwe dla samych obywateli. Przekonuj, że krytyka jest formą niszczycielskiej obstrukcji

8. Promuj przeciętność
Spraw, aby w społeczeństwie utrwaliło się przekonanie, że BMW jest stanem zapewniającym dobro społeczeństwa, jest stanem akceptowalnym i jak najbardziej pożądanym. Wykonywanie poleceń przez „żołnierzy” niezdolnych do zrozumienia światłych i dalekowzrocznych intencji „generała” jest stanem zapewniającym dobrobyt i świetlaną przyszłość.

9. Wzmacniaj w ludziach poczucie winy
Pozwól, aby jednostki lub grupy społeczne zostały przekonane, że to one są jedynymi winnymi niepowodzeń, własnych lub cudzych. Poczucie winy potęguj mając na celu osiągnięcie społecznej bierności i wyrzucenia poza obręb społeczeństwa krytycznych głosów i ewentualnych dysydentów.

10. Poznaj ludzi lepiej niż oni sami są w stanie poznać siebie
Nieprawdopodobny w ostatnich latach postęp wiedzy wygenerował coraz szybciej rosnący rozziew pomiędzy dostępną wiedzą i jej dostępnością dla ogółu społeczeństwa. Wykorzystuj osiągnięcia biologii, psychologii ( w tym psychologii społecznej), neurobiologii ,cybernetyki i zachowań społecznych do poznania zachowań człowieka i tłumów lepiej niż on sam potrafi. Nie dziel się z nim tą wiedzą, a przeprowadzając sondaże, ankiety i badania socjologiczne poznaj jego zachowania i ich konsekwencje lepiej od niego samego.

Powyższe punkty "Teorii Manipulacji" są oparte na pracy Avrama Chomsky’iego, profesora MIT w Cambridge, wybitnego amerykańskiego filozofa i myśliciela.

Interpretacje powyższego w warunkach obecnie przeżywanego światowego i polskiego kryzysu powinno być zadaniem wdzięcznym. Ale czy przyjemnym? Nie jestem pewien.


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka