75 obserwujących
819 notek
1366k odsłon
  558   0

Nieodbyte wybory kopertowe i sędzia Tulelya

W najbliższych dniach można spodziewać się opublikowania przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu dotyczącego tzw. wyborów kopertowych z 10 maja 2020 r. Portal Onet podaje dane z których wynika, że ustalenia NIK-u pokazują oficjalne rządowe ekspertyzy prawne przestrzegające premiera przed wydawaniem decyzji w sprawie organizacji wyborów. Premier Mazowiecki zdążył już odnieść się do doniesień w tej sprawie mówiąc dzisiaj na konferencji prasowej:
„Rząd ma nie tylko prawo, ale i obowiązek przygotowania wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym”.

• W kwietniu ubiegłego roku partia rządząca dążyła do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych opierając się na przyjętej przez Sejm tzw. specustawie "O szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19”. Analiza prawna szefowej departamentu prawnego KPRM czyli najważniejszej prawniczki w Kancelarii Premiera na temat dokumentu nakazującego Poczcie Polskiej przeprowadzenie wyborów, wydana 2 dni po wpłynięciu tego projektu, jest zdecydowanie negatywna i mówi wprost, że Premier nie może nakazać PP organizacji wyborów. W wypadku podjęcia takiej decyzji grożą Morawieckiemu: odpowiedzialność karna i przed Trybunałem Stanu jak również osobista odpowiedzialność finansowa.
"Brak podstaw do wydania przez Prezesa Rady Ministrów decyzji administracyjnej polecającej spółce Poczta Polska SA. przeprowadzenia de facto wyborów powszechnych na podstawie art. 11 ust. 2 specustawy".

Prokuratoria Generalna - powołany w roku 2016 organ m.in. do strategicznego doradztwa prawnego dla organów państwa, rówież wydaje negatywną opinię i brak podstawy prawnej do wydania decyzji w sprawie kopertowych wyborów pisząc:
"Ustawa nie zawiera jakiegokolwiek upoważnienia/kompetencji dla Prezesa Rady Ministrów w zakresie wydawania rozporządzeń lub innych aktów o charakterze władczym".

Pomimo negatywnych decyzji prawnych rządowych ekspertów, premier Morawiecki podejmuje 16 kwietnia 2020 roku decyzję o przeprowadzeniu wyborów.

W wrześniu ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w W-wie ogłosił:
„Kwietniowa decyzja premiera zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła prawo. Sąd uznał nieważność tej decyzji uznając, że decyzja premiera naruszała Konstytucję, Kodeks Wyborczy i ustawę o Radzie Ministrów.”

"Demokracja kosztuje" - tak wicepremier Jacek Sasin skomentował wydanie 70 mln złotych na wybory prezydenckie 10 maja.

Decyzja polskiego sądu jest? Jest. I co? I nic.

Sędzia Tuleya w politycznej sprawie na temat przeprowadzenia głosowania w Sejmie n.t. ustawy budżetowej w roku 2000 i sygnalizowanych tam nieprawidłowości, ogłasza wyrok JAWNY czyli dostępny opinii publicznej.

18 listopada 2020 roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która według Sądu Najwyższego nie jest sądem, zdecydowała o uchyleniu immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Oprócz tego zawieszono go w czynnościach służbowych oraz obniżono uposażenia o 25 procent.
Sprawę sędziego Tulei prowadzi specjalny wydział w Prokuraturze Krajowej utworzony przez PiS do prowadzenia spraw m.in. prokuratorów i sędziów

Sędzia Igor Tuleya może dalej orzekać, a jego immunitet nie został uchylony - orzekł (26.02.2021) Sąd Apelacyjny w Warszawie. Decyzję o uchyleniu immunitetu wobec sędziego 18 listopada ub. r. wydała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Warszawski sąd stwierdził też, że Izba Dyscyplinarna SN nie powinna orzekać nie tylko w sprawach dyscyplinarnych sędziów, ale tym bardziej w sprawach dotyczących uchylenia im immunitetów

Oświadczenie Prokuratury Krajowej:
"Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest prawnie bezskutecznie, gdyż żaden przepis prawa nie przewiduje kompetencji tego sądu do procedowania w zakresie sędziowskiego immunitetu czy zawieszenia sędziego w czynnościach służbowych" .

Decyzja polskiego sądu jest? Jest.
Decyzja Izby Dyscyplinarnej jest? Jest.
Oświadczenie Prokuratury Krajowej jest? Jest.

Ciąg dalszy telenoweli w odcinkach na temat reformowania polskiego sądownictwa wkrótce nastąpi.
Będzie transmitowany z Brukseli oraz Trybunału Konstytucyjnego pani Przyłębskiej.


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka