Prosto - czyli co to jest i gdzie to jest w Gdańsku.


Zagadkę rozwiązał Swincz - co jak na pierwszy wpis w Salonie 24 jest godne podkreślenia.
W Gdańsku, na zachód od zabytkowego centrum starego miasta, u podnóża Biskupiej Górki oraz Grodziska, rozciąga się wąski pas terenu obecnie noszący nazwę Podgórza. Po stronie południowej, koło torów kolejowych, znajduje się mała uliczka nosząca po dziś dzień nazwę Menonitów. Nad skarpą zaś znajduje się niepozorna klasycystyczna budowla, wyglądem przypominająca pawilon ogrodowy. Na jego ścianie widnieje tablica informująca, że jest to budowla zabytkowa.
Kościół Menonitów w Gdańsku, powstały w 1818-19 roku jest największą zachowaną budowlą pomenonicką na obszarze Europy Wschodniej. Stanowi dzieło przybyłych tutaj z Niderlandów jeszcze w drugiej połowie XVI w. osadników menonickich, którzy na początku XIX w. (1808) zjednoczyli się w jedną gminę. Kościół posiada unikatowe wartości dla miasta Gdańska, jak również całego Pomorza Gdańskiego, przejawiające się w architekturze świątyni oraz jej malowniczym położeniu. Dodatkową wartością jest czytelny w wielu miejscach (forma, konstrukcja i detal) "biblijny styl" starej budowli, wyraźnie odnoszący się do dobrej tradycji kultury menonickiej.
Na skutek starań pastora, w 1947 roku obiekt pomenonicki został przyznany Kościołowi Chrześcijan Ewangelicznych, który zaczął jego sukcesywną odbudowę przez szereg przeprowadzonych prac remontowych.
W dniu 29 czerwca 1959 roku odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie przez Słowo Boże i modlitwę, kaplicy zboru gdańskiego przy ul. Menonitów 2, która to została odbudowana dzięki pomocy finansowej Światowej Rady Kościołów i Państwa. Owa uroczystość była ukoronowaniem ciężkiej i wytrwałej pracy członków zboru, którzy poświęcali swoje siły, czas i umiejętności, by móc zgromadzać się w obszernej kaplicy pomenonickiej, zamiast byłego ciemnego i ciasnego pomieszczenia.
Wcześniej teren ten został przyznany na własność Zjednoczonemu Kościołowi Ewangelicznemu w Warszawie w roku 1971 dnia 19 lipca, zgodnie z decyzją Kierownika Wydziału d.s. Wyznań (decyzja Nr Wz. IV/ X /41/Gd. /72).
Po reorganizacji w 1988 r. Kościoła Zjednoczonego i usamodzielnieniu sie poszczególnych nurtów konfesyjnych, obiekt użytkuje zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Gdańsku.
http://www.ekumenizm.pl/content/article/2004010311004814.htm
Zdjęcie przedwojenne - czego nie widac na poprzednich to Kanał Raduni .
W związku z końcem postkomunistów,a poszerzeniem pojęcia lewica oraz uznaniem Gierka za patriotę - odkurzam znaczek sprzed 35 lat "Za nic bym nie chciał , aby uważano mnie za człowieka poważnego , bo w obecności tzw. poważnych ludzi dzieci bawia się bez wigoru i radości , kobiety przestają być zalotne , wojskowi nie chcą opowiadac pieprznych anegdot , maski zdejmuja lub nadziewają w ich obecności tylko ludzie smutni. A na dodatek - durnie są zawsze poważni.
Jeden z tych poważnych wygłosił najgłupsze zdanie w salonie na mój temat "dyskomfort części dyskutantów wynikający z tej wprost niemożliwej już do banalizowania, relatywizowania czy tym bardziej ignorowania kompromitacji PO, wzrósł niepomiernie i manifestuje się w sposób różnoraki. Jedni fundują nam różnego rodzaju divertissement w postaci zagadek...."
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura