Czy Donald Tusk informując publiczność o groźbach karalnych w stosunku do swojej córki , siebie i rodziny nie dopełnił obowiązku nałożonego przez prawo ?
„Premier Donald Tusk nie zawiadomi prokuratury o SMS-owych groźbach, jakie dostaje on i jego rodzina - dowiedziało się Radio ZET. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że premierowi wystarczy, że sprawą zajęło się Biuro Ochrony Rządu”.
Do złożenia zawiadomienia o przestępstwie uprawniona jest każda osoba, która posiada taką informację, bez względu na wiek, płeć, rasę, narodowość itp.
Polska procedura karna nakłada obowiązek zawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu. W tym celu w kodeksie postępowania karnego został wprowadzony zapis dotyczący społecznego obowiązku zawiadomienia o przestępstwie. Zgodnie z tym artykułem każdy kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma obowiązek powiadomić o tym fakcie prokuratora lub policję. Oznacza to, że nie tylko pokrzywdzony lub bezpośredni świadek przestępstwa ale każda osoba dysponująca informacjami na temat popełnienia przestępstwa powinna zawiadomić o tym organy ścigania. Tryb ścigania z urzędu jest wyrażeniem zasady legalizmu, w myśl której organy ścigania obowiązkowo podejmują czynności w chwili ujawnienia przestępstwa. W tym trybie ścigana jest znaczna większość przestępstw wymienionych w kodeksie karnym i ustawach szczególnych, które za pewne zachowania przewidują odpowiedzialność karną.
Art. 190. § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Ponieważ Premier nie zdecydował się na przestrzeganie przepisów, zrobili to za niego dziennikarze Gazety Polskiej Codziennie i jeden z blogerów (Matka Kurka).
Jeśli cały ten spektakl był tylko prostą prowokacją to zawiadomienie prokuratury może mieć szczególny wymiar w kontekście art. 190a par.2 przywołanego przeze mnie Kodeksu Karnego….
P.S.
Ponieważ w komentarzach pojawiły się wątpliwości czy przywołane sms-y powinny być ścigane z urzędu to przypominam, że czynami ściganymi z urzędu są m.in. :
160 § 1,3 k.k. narażenie na niebezpieczeństwo
193 k.k. naruszenie miru domowego
Groźby pozbawienia życia i nękanie takimi sms-ami spełniają jak najbardziej wymogi.