104 obserwujących
216 notek
918k odsłon
1543 odsłony

ARBUZOW CZY POROSZENKO?

Wykop Skomentuj22

 

Niczego oczywiście nie należy przesądzać, ale uchylenie „antyopozycyjnych” ustaw przez ukraińską Radę Najwyższą stwarza przesłanki do zatrzymania rozkręcającej się spirali konfliktu z użyciem przemocy oraz minimalnej stabilizacji politycznej. Jeżeli do porozumienia w tej sprawie dojdzie, to nieunikniony jest podział w partyjnej opozycji, a przede wszystkim w ruchu „majdanowskim” . Środowiska „Prawego Sektora” i bliskiej im „Swobody” Oleha Tiachnyboka takiego porozumienia nie zaakceptują.
Dla perspektywy minimalnej stabilizacji politycznej na Ukrainie, na której Polsce powinno zależeć kluczowe znaczenie ma skład i linia polityczna nowego rządu, zakładając, że dymisja premiera Azarowa zostanie przyjęta. To wydaje się prawie pewne, gdyż podtrzymywanie Azarowa dla nikogo nie ma większego politycznego sensu. Jedno zastrzeżenie: ludzie nie zawsze postępują racjonalnie.
Przywódcy partyjnej opozycji całkowicie słusznie odrzucili propozycję sformowania gabinetu. Nieuchronny w każdych warunkach podział „Majdanu” i tak osłabi ich pozycję. W konstytucyjnych i politycznych warunkach ukraińskich rząd jest zawsze „z ręki” prezydenta. Stworzenie gabinetu z ręki prezydenta Janukowycza i brak rządowo-partyjnej większości w Radzie Najwyższej uczyniłoby z Witalija Kliczki i Arsenija Jaceniuka bezwolne i budzące pogardę marionetki.
Można jednak sobie wyobrazić rząd, który będzie miał szansę na stworzenie minimalnej politycznej stabilizacji. Jeśli te strony konfliktu, które mają coś do powiedzenia  rzeczywiście chcą wyjścia z obecnego pata, to nowego premiera należałoby szukać wśród ludzi typu Sierhija Arbuzowa ( obecnie I wicepremier, obóz Janukowycza) lub Petro Poroszenki ( silnie obecny na Majdanie). Nie podaję przesłanek mojego rozumowania; każdy w krótkim czasie może je zrekonstruować sam korzystając z rozumu, doświadczenia politycznego i wielebnego googla. Ale za tę przepowiednię głowy nie dam.
PS. Oczywiście pole dla stabilizującego działania nowego rządu otwiera się wraz z zapowiedzią przedterminowych wyborów prezydenckich w terminie nie dłuższym niż parę miesięcy.
Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale