3 obserwujących
30 notek
17k odsłon
837 odsłon

Cisza wyborcza - absurd "kultu demokracji"

Wykop Skomentuj8

Skąd się wziął pomysł na "ciszę wyborczą"? Teoretycznie chodzi o umożliwienie spokojnego i przemyślanego głosowania podczas wyborów, niezakłócanego agitacją. Niestety, tak jak to bywa i w innych dziedzinach, słuszne intencje prawodawcy przynoszą całkiem inne efekty od zamierzonych. Powodem jest zazwyczaj zbyt szerokie ujęcie przepisu, niezgodnie z zasadą, że zakazy powinny być jak najwęższe i najprecyzyjniejsze, a pozwolenia - szerokie.

W przypadku ciszy wyborczej rozsądne wydaje się ograniczenie agitacji wyborczej w jednym miejscu: w samych lokalach (aby nie zakłócać głosowania). Wszelkie inne ograniczenia działają raczej wbrew demokracji niż na jej korzyść, chyba że ktoś akceptuje demokrację tylko w formie odgórnej, jak niegdyś prof. Geremek, który uważał, że Polacy nie dorośli do demokracji. W podtekście chodzi o to, że demokracja jest dobra, gdy to my, lepiej wiedzący (eksperci, politolodzy, politycy, dziennikarze itp.) narzucamy, jak myśleć i głosować, a jest zła, gdy społeczeństwo oddolnie tworzy nowe zjawiska, gdy wyraża sprzeciw wobec bieżącej polityki czy przekazu medialnego.

Nie widzę zasadniczego powodu, aby kandydat w wyborach nie mógł stać przed lokalem wyborczym lub na centralnym placu w mieście, aby w dniu wyborów potencjalni wyborcy mogli podejść do niego i przepytać z jego poglądów i pomysłów politycznych. Być może sensowne byłoby wprowadzenie rozróżnienia na agitację czynną i bierną: czynna to wychodzenie do wyborcy z przekazem (niejako wciskanie na siłę). Bierna to pozostawienie przekazu w ogólnodostępnym miejscu, aby mogli z niego skorzystać ci, którzy chcą. Jeśli cisza wyborcza w ogóle ma mieć sens, to tylko w tym pierwszym zakresie. Nie widzę powodu, aby ograniczać wyborcom możliwość potwierdzenia (lub zmiany) swojej decyzji wyborczej w samym dniu wyborów.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale