Najlepsze ekspresy do parzenia kawy

W jakim ekspresie przygotować najlepszą kawę? Fot: Pixabay/congerdesign / 3915 images
W jakim ekspresie przygotować najlepszą kawę? Fot: Pixabay/congerdesign / 3915 images
Bardzo wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Mimo że oraz bardziej popularne stają się alternatywne metody jej parzenia, to nadal niezastąpione pozostają domowe ekspresy. Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń zarówno dla tych aspirujących baristów, chcących samemu przyrządzać ulubione napoje na bazie espresso, jak i dla osób ceniących szybkość i prostotę.

Kolbowe ekspresy do kawy

Ekspres kolbowy może być podstawowym urządzeniem do przygotowania kawy, którego funkcjonalność, mimo że ograniczona, nie przekłada się jednak na ograniczenie walorów smakowych. Taki ekspres składa się z kolby, w której umieszczane są zmielone ziarna kawy. Dzięki wysokiemu ciśnieniu wody, można osiągnąć doskonały smak ulubionego napoju.

Na rynku są też dostępne ekspresy kolbowe posiadające dodatkowe funkcje, m. in. zintegrowany młynek do kawy czy spieniacz mleka. Dzięki tym dodatkom, zwiększa się gama możliwych do zrobienia napojów. Wtedy bardzo łatwo o „bardziej wyszukaną” kawę, np. flat white ze spienionym mlekiem.

Decydując się na zakup tego typu ekspresu, powinniśmy zwrócić uwagę na ciśnienie, które maszyna jest w stanie wygenerować. Optymalne wartości do przygotowania naparu wahają się między 9 a 15 barów, choć na rynku znajdziemy też urządzenia wytwarzające jeszcze wyższe wartości. Pamiętajmy, że dzięki wysokiemu ciśnieniu jesteśmy w stanie uzyskać pełnię walorów smakowych kawy.

Przygodę z takimi ekspertami możemy zacząć już od kilkuset złotych.

Ekspresy automatyczne

Ekspresy automatyczne to urządzenia, które wyjątkowo ułatwiają nam przygotowanie różnych rodzajów kaw na bazie espresso. Dzięki wbudowanym programom możliwe jest przyrządzenie “bardziej skomplikowanych” napojów na bazie kawy za pomocą dosłownie jednego przycisku. Urządzenie wtedy samo dobierze odpowiednią ilość ziaren, temperaturę wody i inne pozostałe parametry ważne przy parzeniu kawy. Warto dodać, że nie potrzebna nam jest do tego jakiekolwiek doświadczenie baristyczne.
Na rynku znajdziemy ekspresy automatyczne, które wyposażone są też w bardziej zaawansowane funkcje, m. in. podgrzewanie filiżanek, sterowanie smartfonem czy automatyczny system czyszczenia.

Przy wyborze takiego ekspresu warto zwrócić uwagę na typ młynku, w który jest wyposażony, a także gamę dostępnych do przygotowania napoje.

Dobrej jakości ekspres automatyczny to już wydatek nieco większego rzędu. Najbardziej znane marki oferują takie urządzenia za ponad dwa tysiące złotych.

Ekspresy kapsułkowe

Nadal sporą popularnością cieszą się ekspresy kapsułkowe. Większość z nas próbowało kawy z kapsułek w biurze czy hotelach. Podobnie jak w przypadku ekspresów automatycznych, urządzenia te są proste w obsłudze.
Przyrządzenie kawy w takim ekspresie polega na włożeniu kapsułki do odpowiedniej komory, a następnie wciśnięcia przycisku. Takie urządzenia to dobre rozwiązanie dla osób żyjących w pośpiechu, dla których liczy się smak, a mniej istotny jest sam proces przygotowania kawy.

Warto zaznaczyć, że coraz częściej na rynku pojawiają się różne rodzaje jakościowych kaw w kapsułkach. Ceny ekspresów tego typu zaczynają się nawet od 150-200 złotych.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze